14 Květen 2007

abc-linux-2005-offline_s.jpgJádro operačního systému Linux přijímá transparentní paravirtualizaci křížových platforem s podporou paravirt-ops (alternativní rozhraní pro hypervisory). Aplikace VMware Workstation 6 je první komerční produkt podporující rozhraní paravirt-ops. Společnost VMware, Inc., světová jednička ve výrobě programů pro průmyslově standardizované virtualizační počítače a servery, dnes oznámila, že její aplikace VMware Workstation 6 podporuje paravirtualizační platformu s otevřeným rozhraním standardu paravirt-ops (alternativní rozhraní pro hypervisory). Jedná se o šestou generaci virtualizačních softwarových produktů pro počítače. Aplikace VMware Workstation 6 je na trhu k dostání ode dneška a je prvním komerčně dostupným produktem, který podporuje rozhraní paravirt-ops.

Paravirtualizovaný operační systém Linux je speciálně upravený operační systém optimalizovaný pro provoz ve virtuálním prostředí. Na rozdíl od současných paravirtualizačních technologií umožňují paravirt-ops transparentní paravirtualizaci, díky nimž mohou uživatelé používat stejné Linux jádro v paravirtualizovaném režimu na hypervisoru stejně jako na původním hardwaru. Díky tomu mohou organizace podporovat a spravovat méně jader, ušetří náklady na správu a zjednodušuje se vývoj aplikací.
Paravirt-ops je otevřené rozhraní vyvinuté prostřednictvím společného procesu, který zahrnoval spolupráci s odborníky na systém Linux, stejně jako komerčními společnosti jako je IBM, Red Hat, VMware a XenSource. Paravirt-ops bylo zahrnuto v poslední verzi jádra Linux kernel (verze 2.6.20) a zahrnuje podporu pro rozhraní VMware VMI. To poskytuje hypervisor-agnostické paravirtualizační rozhraní.
"Hlavními cíli společnosti VMware je interoperabilita a otevřené rozhraní," řekl Dan Chu, viceprezident pro perspektivní produkty a trhy společnosti VMware. "Podpora paravirtualizace společnosti VMware prostřednictvím rozhraní paravirt-ops je důkazem naší snahy spolupracovat s otevřenými společenstvími jako například příznivci Linuxu a dalšími předními obchodníky, abychom dosáhli otevřené interoperability a optimalizace pro koncové uživatele."
"Aplikace Ubuntu 7.04 je první distribucí Linuxu pro podporu paravirt-ops," řekla Jane Silberová, ředitelka operací společnosti Canonical Ltd., která je nejdůležitějším sponzorem aplikace Ubuntu. "Odborníci na produkty VMware a Ubuntu úzce spolupracovali na tom, aby zajistili uživatelům Linuxu jednoduchý operační systém jak pro virtuální, tak fyzické prostředí a zároveň jim umožnili dosahovat optimální výkon a vynikající zkušenosti v obou prostředích."
"Společnost IBM je nadšena z toho, že může začlenit paravirt-ops paravirtualizační rozhraní v příští verzi jádra Linux," řekl Rich Lechner, viceprezident optimalizace informačních technologií a systémového softwaru společnosti IBM. "Společná práce má za cíl usnadnit všem uživatelům virtualizačních programů práci v prostředí Linuxu. V rámci této spolupráce společnosti IBM a Canonical společně vytvořily také nové virtuální zařízení Ubuntu s funkcí IBM DB2 Express-C pro optimální zapojení s podporou
produktů společnosti VMware."
Společnost VMware přispěla k početným, otevřeným technologickým řešením, jako je například transparentní paravirtualizace s podporou rozhraní paravirt-ops, stejně jako bezplatné zpřístupnění formátu VMware Virtual Machine Disk (VMDK) pro vývojáře.
Více informací naleznete na internetové adrese http://www.vmware.com