Vláda posoudí v pondělí poslaneckou novelu horního zákona, která mimo jiné zpřesňuje pravidla pro odpisy ložisek uhlí. Předloha rovněž ruší předkupní právo těžební společnosti na pozemky na území dobývacího prostoru. Návrh předložila skupina poslanců Strany zelených, KDU-ČSL a KSČM v reakci na rozhodnutí vlády Jana Fischera, která v listopadu obdobnou předlohu z dolní komory stáhla.
Poslanecká novela nově stanoví roční lhůtu, do níž musí těžařská společnost dodat podklady do správního řízení o odpisu zásob. Platila by i v případě, pokud by návrh na odpis podal státní úřad. Lhůta v současném zákoně není, což těžařské společnosti podle předkladatelů využívají a dodání podkladů protahují.
Pokud by těžební společnost do roka podklady nedodala, hrozila by jí podle novely až desetimilionová pokuta. Náklady na podklady by nově hradily napůl firma a státní úřad, který návrh na odpis uhelných zásob podal.
Zrušení předkupního práva těžební společnosti na pozemky v dobývacím prostoru předkladatelé zdůvodňují tím, že se zabrání spekulacím s parcelami. Předkupní právo těžařských firem na státní pozemky mnohdy znemožňuje rozvoj obcí, uvedli poslanci.
Poslanecká novela rovněž upravuje různé přestupky v geologii a výši sankcí. Stanoví také, že společnost při provádění geologických prací by nemusela uvést pozemek do původního stavu. Možnost by platila třeba v případě, pokud by se průzkumný vrt mohl změnit ve studnu.
Vládní novelu předložil kabinet Mirka Topolánka (ODS). Sněmovna o ní nikdy nejednala. Byla stažena z programu několika schůzí na návrh buď poslanců ODS, nebo ČSSD. Úřednická vláda se nakonec rozhodla předlohu stáhnout, za což si vysloužila kritiku od zelených a ekologických aktivistů. S krokem nesouhlasil ani tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko.
Stažení vládního návrhu ze sněmovny navrhlo kabinetu ministerstvo průmyslu a obchodu. Argumentovalo tím, že by mohl ohrozil naplňování cílů nyní aktualizované Státní energetické koncepce.