09 Září 2005

obvod_1.jpgČeská republika má šanci stát se středoevropským centrem pro vývoj integrovaných obvodů a systémů v oblasti leteckých a kosmických programů a medicínské techniky. Napomoci tomu má společný projekt rozvojové agentury CzechInvest a předních světových firem působících v oboru mikroelektroniky nazvaný ChipInvest. Prvním krokem k jeho realizaci je dnešní otevření vývojové laboratoře integrovaných obvodů na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Nové pracoviště je výsledkem spolupráce VUT se společnostmi ON Semiconductor a Cadence.

ChipInvest bude mít formu akciové společnosti, do níž počáteční kapitál vloží soukromí investoři. Ti budou jejím prostřednictvím podporovat výzkum a vývoj v oblasti mikroelektroniky a jako protihodnotu získají zajímavé inkubační prostředí pro svůj další rozvoj. „Jde tedy o klastr tvořený na jedné straně kapitálem velkých společností a myšlenkovým potenciálem malých firem a vědeckých institucí na straně druhé. Rádi bychom, aby se Česká republika zapsala do povědomí odborníků, jako místo kde se rodí špičkové technologie a kam se vyplatí investovat,“ dodává generální ředitel CzechInvestu Radomil Novák.

„Nechali jsme se inspirovat hned několika příklady ze světa. Úspěšné inkubátory fungují například v USA, v Německu nebo ve Švýcarsku,“ říká vedoucí strategických projektů a nových technologií CzechInvestu Tomáš Bohrn. „Pro ty, kteří mají nápad, bude na začátku proveden technologický audit. Ten jim řekne, do jaké míry takové řešení existuje ještě někde ve světě a jakým směrem je třeba se zaměřit.“

Cílem ChipInvestu je především podpořit dobré myšlenky z oblasti vývoje mikroelektroniky, na jejichž rozvoj nemají malé firmy a jednotliví odborníci sami dostatek peněz. „Pokud někdo přijde s dobrým nápadem, o němž se dá předpokládat, že bude mít komerční využití, poskytne mu ChipInvest za výhodných podmínek špičkově vybavené pracoviště, na němž ho bude moci dál rozvíjet. Tím zachráníme myšlenky, které by jinak zapadly, protože malé firmy nemají 20 nebo 30 milionů na potřebné vybavení,“ vysvětluje Vladislav Chmelař, viceprezident ON Semiconductor a dodává: „ChipInvest zároveň pomůže danému subjektu promyslet a vypracovat celou koncepci, od podnikatelského plánu, přes studii proveditelnosti až po navazování kontaktů s případnými investory a zákazníky.“

Úkolem nově otevřeného školícího centra na VUT Brno bude především vychovávat tolik potřebné nové odborníky. Studenti se lépe seznámí s technologickým procesem vývoje polovodičových součástek a naučí se navrhovat mikroelektronické součástky pomocí vyspělých softwarových prostředků. Zvláštní důraz bude kladen na prohloubení znalostí posluchačů v oblasti aplikací integrovaných obvodů v celé řadě oborů, jako jsou letecký a kosmický průmysl, medicína či automatizace. Výuka bude probíhat již ve školním roce 2005–2006. Děkan Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií prof. Radimír Vrba k otevření laboratoře řekl: „Jsme velmi rádi, že fakulta a její zaměstnanci mohou podpořit tento projekt, od kterého si hodně slibujeme. Děkujeme všem zúčastněným stranám a zejména zástupcům firem za jejich podporu, především finanční.“