21 Duben 2009
společnosti Dijas s.r.o.

Do třetího čísla časopisu T+T Technika a trh jsme vybrali téma využití diamantové techniky v praxi. Jiří Navrátil, jeden z majitelů české firmy DIJAS s. r. o., nám představil technologii HILTI, která nerost a jeho vlastnosti ve svých nářadích využívá. Společnost DIJAS s. r. o. zajišťuje kotevní techniku, stavební chemii, řezání, broušení, vrtací a bourací techniku, laserové systémy a další.

Mohl byste krátce představit firmu DIJAS s. r. o.?
Firmu DIJAS s. r. o. jsem zakládal v roce 2006 společně s kolegou Lupačem. Firmu tvoří 12 lidí, včetně účetní. Patří sem 3 party po 2 pracovnících, specialisti na řezání diamantovou technikou. Náš technik pan Konvička, po dohodě s panem Lupačem, zajišťují chod firmy po technické stránce, aby každá zakázka proběhla bez problémů a v dohodnutý termín.

Které uchazeče o práci upřednostňujete, musí být speciálně vyškoleni?

Uchazeč musí být především zručný, šikovný, trošku kutil. Práce s diamantem je především o sluchu a o citu. Nezáleží na tom jestli je to vysokoškolák nebo zedník.

V čem řez diamantem spočívá?

Diamantová technika (na kotoučích jsou technické diamantové segmenty, které umožňují řezat materiály jako beton, železobeton, zdivo, žulu, mramor a veškeré tvrdé materiály) se používá ke stavební práci, jejímž úkolem je, co nejméně porušit statickou konstrukci objektu nebo interiéru.

Jak vypadá Vaše práce na projektech?
Například v panelových domech, při propojení jednoho bytu s druhým je potřeba zajistit od statika povolení. Statik klasicky nepovolí bourací práce, protože dochází k otřesům celé konstrukce, ke chvění apod. Z tohoto důvodu se dělají veškeré rekonstrukce šetrným způsobem, použitím různých druhů pil. Práce je rychlá, bezprašná, poměrně čistá, výsledkem je rovný řez a následná likvidace po práci je mnohem přijatelnější.
Pokud zavolá zákazník, náš technik se jede na budovu podívat, vysvětlí zákazníkovi způsob a postupy při práci a zpracuje cenovou nabídku.

Jaké nástroje pro řezání používáte?
Druhů je celá škála. Existují stěnové pily, lanové pily, lanové automaty, hydraulické nebo elektrické pily. Z katalogu můžete vidět ukázku elektrické stěnové pily DS TS5-SE nebo DS TS20-E, což je všechno diamantová technika, do které se zasazují kotouče různých průměrů. Kotouče nemůžete nasazovat bezmyšlenkovitě, v katalogu produktů je přesně popsáno, který průměr má jaký prořez. Ukázkou je třeba stěnová pila, nejdříve se nakotví patky a na ně se namontuje kolejnice, na kterou se nasadí řezací hlava. Pilu lze pak ovládat z několika metrů dálkovým ovladačem, tzv. joystickem.

Dodržování bezpečnosti práce je určitě důležité, na co dbáte?

Základem bezpečnosti práce je ochranný kryt, kotouče, ochranná obuv, reflexní vesty, ochranné pogumované rukavice a ochranná přilba. Kvůli hluku se při práci s diamantovou technikou používají sluchátka nebo špunty do uší.

Popište našim čtenářům používanou technologii HILTI.

Z HILTI spolupracujeme s diamantovým specialistou panem Matouškem, který školí nové pracovníky. Jako HILTI partneři spolupracujeme s českou pobočkou v Průhonicích. Dodržujeme jejich podmínky, využíváme jejich servis. Firma HILTI pochází z Lichtenštejnska – SHAAN a zabývá se diamantovou technikou, broušením, laserovými systémy, vrtací a sekací technikou, kotevní technikou a dalšími aktivitami. Jejich produkty nakupujeme právě v Průhonicích, kde je centrála pro ČR.

Proč jste se rozhodli právě pro tyto produkty?
V oboru se pohybuji už 10 let. 7 let jsem pracoval jako technik u jedné firmy a od té doby jsem získal spoustu kontaktů a zkušeností. S touto technologií mám ty nejlepší zkušenosti a v dnešní době nevidím jinou techniku, která by dokázala pracovat tak úsporně, šetrně a tak kvalitně.
HILTI vyrobila obrovské množství produktů, které naše firma využívá. Nejsou to jen pily, ale i brousicí systémy, například DG 150 pro výkonné broušení nebo DAG 125-S, DAG 125-SE úhlové brusky na řezání a broušení betonových a jiných materiálů.

Vaší práce je možné využít na stavbě, ale i v interiérech?
Oboje zajišťujeme a po domluvě a konzultaci není problém našich služeb využít. Výhoda této techniky spočívá také v tom, že při vnitřních pracích Vám nezaprášíme celý byt, i když je to stavařská práce. Diamantová technika je převážně chlazená vodou, vzniká tzv. betonové mléko, které se odsává průmyslovým vysavačem. Praxe pak naučí každého, kolik a kde říznout.

Pracujete i s projektanty nebo podle čeho rozhodujete, který stroj si s sebou přivést?

Nejdůležitějším dokumentem je pro nás statický posudek. Pokud se samozřejmě jedná o příčku kolem 5-10 cm, tak to není potřeba, ale pokud se jedná o radikální přestavbu, je to velmi důležité. Ze statické zprávy pak vycházíme.
Nedávno jsme dělali práce v Kralupech. Statická zpráva pro paní vyzněla dost nevýhodně, takže jsme navrhli jinou variantu, samozřejmě po dohodě se statikem. Klientku to vyšlo o 6 tisíc levněji a výsledek naprosto ničemu nevadil, spíše zákazníkovi prospěl. Chci, aby byl zákazník spokojený a nemusel platit peníze navíc, když to jde profesionálně a finančně únosně.

Zakázky se vám tedy jen hrnou nebo o ně také musíte bojovat?

Stav je různý, záleží i na počasí, na ročním období. Pracujeme i v zimě do –2 °C, potom zamrzá voda v hadicích a nemůžeme pokračovat v zakázce. Snažíme se provádět zakázky tak, aby po jejich dokončení byly spokojeny obě strany. Sám, jako majitel, se zajímám, jestli je klient s výsledkem spokojený. Osobně zajišťuji zakázky, mám stálé klienty, spolupracujeme se společností SUBTERRA, METROSTAV, GEMO OLOMOUC, VCES PRAHA, CASTA PÍSEK a jiné. S takovými firmami nemáme žádný problém.
Pracujeme na opravdu různých projektech, ať už je to řezání, vrtání, prostupy pro vzduchotechniku. Ke všem takovým výjezdům používáme diamantovou techniku. Pokud například nechceme zničit obklad, využíváme i vývěvy a neporušujeme tím stabilitu a konstrukci obkladu. Do Porothermů se používá kotva chemická, protože do cihly není možné zatlouct mechanickou kotvu, proto ta chemická kotva.

Setkáváte se s velkou konkurencí v tomhle oboru?
Konkurence samozřejmě je. K zákazníkovi se však snažíme přistupovat osobněji, věnovat se mu přímo a svou práci děláme poctivě a svědomitě. Jen takovým přístupem si můžeme zákazníka udržet. Při své práci jsem rád, když nás spokojený zákazník znovu osloví. Bohužel jsou na trhu firmy, které jdou, z důvodu získání zakázky, pod cenu, která, podle mého názoru, často nemůže pokrýt ani jejich náklady.
Nedávno jsme dělali na Pražském hradě Háchův kryt, betonový bunkr. Celý kryt jsme rozřezávali a měli jsme být hotovi v určitém termínu. Požádali jsme tedy konkurenční firmu o pomoc. Takhle jsme ochotni fungovat a spolupracovat. Zakázku jsme udělali precizně, v termínu a se vzájemnou pomocí.
Jsme jeden ze 3 partnerů, kteří spolupracují právě s technologií HILTI, takže na trhu rozhodně nejsme sami.

Jak vypadá začátek pracovního dne?

Pracovní den začíná v 6.30 h. Pracovníci od technika obdrží výkaz s popisem zakázky a se spojením na příslušné odpovědné osoby. Na výkazu je napsáno, kolik metrů hadice nebo kabelu si vzít, jaké korunky nachystat atd. Výkaz pracovník podepíše a vyjíždí na místo. Já se každé ráno s pracovníky setkávám, dodržujeme až skoro rodinné rituály, popovídáme nebo probíráme různá témata.
Pracovníci jsou motivování úkolovou mzdou, respektive za metry. Pracovní víkendy jsou dle zakázek a samozřejmě po dohodě s pracovníky.

Firma DIJAS s. r. o. se orientuje jen na český nebo i zahraniční trh?
Zatím fungujeme 3. rokem na českém trhu. Orientujeme se také podle referencí, samotná firma DIJAS s. r. o. má za sebou spoustu významné práce: Aquapark obchodní a zábavné centrum Průhonice, BBC Building - budova ČEZ, fotbalový stadion Eden, letiště Ruzyně, bytové domy, stanice metra Letňany, rekonstrukce Českého rozhlasu a již zmíněný Háchův kryt na Pražském hradě.
Nepracujeme jen v Praze, působíme po celé České republice. Rozšíření společnosti plánujeme ve smyslu zařízení půjčovny nástrojů, což už funguje. Dodáváme zákazníkům spotřební materiál jako diamantové kotouče, brusky, vrtáky, kotvicí prvky, i tahle aktivita rozšiřuje naši působnost. I obchůdek s diamantovou technikou je naším možným cílem.

Vyhýbá se vám finanční krize?

Řekl bych, že finanční krizi mají, většinou malí podnikatelé, v podstatě pořád! Každou chvilku se potýkáme s neplatícími firmami, takže krize, jaká se popisuje v posledních dnech, nás nemůže zaskočit. Určité projekty se podle dlouhodobých plánů možná nezdaří, s tím počítáme, ale jinak doufáme, že radikálně nás krize neohrozí a přežijeme.

Děkujeme za rozhovor.

www.dijas.cz