Ve dnech 29. 5. – 31. 5. se uskutečnil další ročník mezinárodní konference Nekonvenční zdroje elektrické energie. Hlavním organizátorem této akce je tradičně Česká elektrotechnická společnost, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, letos také společnosti CVVI a Energoklastr. Hlavními partnery konference byly společnosti ČEZ, E.ON, a také agentura CzechInvest.
Stále více firem hledá v rámci úsporných balíčků také možnosti snížení nákladů na překlad, lokalizaci technické dokumentace či marketingových materiálů, ať už do cizích jazyků nebo do češtiny. Některé zkoušejí spolupráci s levnějšími překladateli či agenturami, ale jak známo, nižší cena znamená většinou také nižší kvalitu. V ostrém konkurenčním boji si ale firmy nemohou dovolit nekvalitně zpracovanou dokumentaci ke svým výrobkům – má to přímý a velmi citelný vliv na spokojenost zákazníka a, potažmo, na prodejnost těchto výrobků. Řešením je najít způsob, jak dokumentaci překládat/lokalizovat kvalitně a zároveň efektivně, tedy s nižšími náklady.
V Brně vzniklo nové vědecko-výzkumné centrum, téměř 80 vědců se zde bude věnovat převážně studiu diagnostických metod a pokročilých technologií a spolupráci s průmyslem. Vznik Aplikačních a vývojových laboratoří pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií (ALISI) realizoval Ústav přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR. ALISI umožní další rozvoj historicky nejúspěšnějších výzkumných aktivit ÚPT v oblastech laserových technologií, magnetické rezonanční tomografie a zejména elektronové mikroskopie, jejíž česká vědecká a průmyslová tradice se zrodila právě v ÚPT a pomohla z Brna vytvořit jedno z hlavních světových center elektronové mikroskopie.
Aplikační laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií ALISI zahajují svoji činnost v Brně-Králově Poli. Vzniklo tady nové vědecko-výzkumné centrum, kde se téměř 80 vědců bude věnovat převážně studiu diagnostických metod a pokročilých technologií a spolupráci s průmyslem. Vznik Aplikačních a vývojových laboratoří pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií (ALISI) realizoval Ústav přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR. Laboratoře tak nevznikly na „zelené louce", personálním a hlavně vědeckým směřováním navazují na dlouholetou činnost této brněnské výzkumné instituce a jsou nedílnou součástí její organizační struktury.
Rostoucí celosvětová poptávka po dřevních peletkách pro průmyslové využití v elektrárnách je doprovázena zvyšujícími se nároky na výrobní kapacity, disponibilitu zařízení a minimalizaci nákladů na údržbu a opravy. V centru pozornosti zde stojí lis na peletky jako srdce výrobního řetězce. Výběr vhodného speciálního maziva, jehož výkonnost byla přizpůsobena specifickým podmínkám prostředí, může mít vliv na životnost ložisek drticích kol a pozitivně tak ovlivnit provozní spolehlivost a nákladovost celého agregátu. Prostřednictvím řady rozsáhlých srovnávacích studií stávajících složení produktů mohla společnost Klüber Lubrication München potvrdit příčinnou souvislost a získat tak důležité poznatky pro optimální výběr maziva.
- Evropské fondy nabízí v programovém období 2014 - 2020 České republice 20,5 miliard EUR pro regionální rozvoj
- Otevírá se tím příležitost pro modernizaci osvětlení našich měst a obcí
- Globální přechod k LED technologiím by znamenal celosvětové úspory 130 miliard EUR ročně
- Platforma inteligentních systémů osvětlení Philips IntelligentCity nabízí flexibilní a efektivní řešení osvětlení měst a obcí
Společnost Philips uspořádala 28. 5. setkání u kulatého stolu na téma "Evropské dotační fondy a renovace infrastruktury měst a obcí v ČR v programovém období 2014 - 2020" za účasti představitelů z Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva vnitra, Státního fondu životního prostředí, Komory statutárních měst ČR, hospodářské komory a dalších odborníků s cílem diskutovat o možnostech moderního osvětlení pro města. Evropské strukturální fondy v období 2014 – 2020 nabízejí zemím střední a východní Evropy možnost čerpání dotací na modernizaci infrastruktury.
Hlavní oblastí, na kterou se zaměřuje čínská společnost Zhejiang Jiali Technology Co.Ltd., jsou vysokozdvižné vozíky určené do výbušných prostředí. Jejími hlavními zákazníky jsou ropné společnosti, firmy pracující v chemickém, farmaceutickém a papírenském průmyslu. V Německu vznikla dceřiná, 100% vlastněná firma Zhejiang Jiali Technology Development & Research GmbH se 180 zaměstnanci. Jako partner pro distribuci a servis vozíků Jiali byla pro Evropu vybrána společnost Max Holland.
Na obchodní výstavě ComVac společnost Atlas Copco představila nejnovější inovace kompresorové technologie, stlačování plynů v průmyslu, vývěv a zařízení na úpravu vzduchu. Návštěvníci si mohli projít kompletní instalace a představit si, jak by mohla vypadat instalace v jejich továrně.
Ano, ruční 3D skenery Artec jsou vhodným pomocníkem profesorů a učitelů při výuce studentů v oblasti 3D modelování, úpravě 3D modelů a při práci s ostatními softwary využívajícími modely ve 3D. Určitě najdou uplatnění jak na středních odborných školách, tak i na vysokých školách a univerzitách. Mezi významné obory patří umělecké, průmyslové, strojírenské, zdravotní, design, restaurátorství a sochařství a další. Artec skenery jsou použity při digitalizaci exponátů v Technickém muzeu v Brně, jehož jsme se v minulém roce stali partnerem.