31 Květen 2013

alisi0V Brně vzniklo nové vědecko-výzkumné centrum, téměř 80 vědců se zde bude věnovat převážně studiu diagnostických metod a pokročilých technologií a spolupráci s průmyslem. Vznik Aplikačních a vývojových laboratoří pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií (ALISI) realizoval Ústav přístrojové techniky (ÚPT) AV ČR. ALISI umožní další rozvoj historicky nejúspěšnějších výzkumných aktivit ÚPT v oblastech laserových technologií, magnetické rezonanční tomografie a zejména elektronové mikroskopie, jejíž česká vědecká a průmyslová tradice se zrodila právě v ÚPT a pomohla z Brna vytvořit jedno z hlavních světových center elektronové mikroskopie.

 alisi01

 Nová budova laboratoří ALISI

alisi02

 Tisková konference. Zleva: Ing. Bohdan Růžička, Ph.D., ředitel ALISI, Ing. Ilona Müllerová, DrSc., odbornice na elektronové mikroskopy, prof. RNDr. Pavel Zemánek, Ph.D., vědecký ředitel ALISI.


Součástí tikové konference byla i prohlídka vlastních interiérů. Vědečtí pracovnícii názorně demonstrovali možnosti laboratoří. Zásadní přístroje byly vybaveny štítky o výrobci, ceně a stručným popisem, tyto informace zde také máte možnost vidět.

alisi04

 

alisi05

 

alisi06

 

alisi07

 Zaměstnanec laboratoří Petr Jákl vysvětluje princip 3D tisku v nano rozlišení. Systém je přibližně podobný jako u mnoha standardních 3D tiskáren. Postupně jsou kladeny velice tenké vrstvy polymeru, které jsou "patro po patru" vytvrzovány paprskem laseru. Následuje detail na vlastní 3D tiskárnu.

alisi08

alisi09

 

alisi10

 

alisi11

 Práce na elektronovém litografu vyžaduje naprosto bezprašné prostředí

alisi12

 

alisi13

 

alisi14

 Spektrotomograf je umístěn v samostatné budově, odděleně od mikro- a nanolaboratoří. Hlavním materiálem pro zkoumání tu budou především laboratorní myši, které je možné tímto přístrojem nedestruktivně zkoumat v rozlišení desítek buněk.

alisi15

 

alisi16

 

alisi17