Společnost FEI Czech Republic dnes vyrobila poslední mikroskop řady Morgagni, se kterou před dvaceti lety skupina dvaceti odborníků v Brně začínala. Dnes Fei CZ v Brně zaměstnává 550 lidí, elektronové mikroskopy z Brna putují do celého světa. ČTK to řekl šéf brněnského závodu Jiří Očadlík. "Pro nás je tento mikroskop srdeční záležitost. Všichni zaměstnanci Fei s tímto výrobkem přišli do styku. Dnes jsme jej poslali do důchodu," uvedl Očadlík. Od roku 1993 brněnská pobočka Fei vyrobila kolem 250 mikroskopů řady Morgagni. Ten poslední směřuje do Ruska. Mikroskop původně sloužil pro rutinní biologické zkoumání buněk. Po 20 letech praxe začal zastarávat, dnes jej nahrazují jiné aplikace a výrazně širší portfolio výrobků, které Fei v Brně dělá.
Řada Morgagni byla pro brněnský závod nejdéle vyráběným mikroskopem. Průměrně firma inovuje svoje výrobky už po třech až čtyřech letech. "Rozvíjí se zákaznické aplikace, odběratelé chtějí rychlejší a přesnější stroje," uvedl Očadlík. Brněnská továrna ročně vyrobí asi 600 mikroskopů. Průměrně jeden vyjde na desítky milionů korun. Mezi odběrateli jsou například velké firmy jako Samsung nebo Intel.
Výrobce elektronových mikroskopů FEI Czech Republic loni zdvojnásobil tržby na šest miliard korun. Tržby společnosti rostou pravidelně. Firma s tím počítá i v dalších letech. Společnost rozšiřuje své výrobní kapacity v Brně. V roce 2014 se chce přestěhovat do nových prostor.
Česká výrobní jednotka FEI je dnes největší částí skupiny. V Brně vzniká zhruba čtvrtina celosvětové produkce všech elektronických mikroskopů.
FEI je jedním z hlavních světových výrobců vědeckých přístrojů. Na trh dodává elektronové a iontově-optické mikroskopy a nástroje pro aplikace pracujících v nanorozměrech, využívaných v průmyslovém a vědeckém výzkumu materiálů, biotechnologiích, vývoji polovodičů, průmyslu uchovávání dat, výzkumu přírodních zdrojů a v dalších oborech.