09 Prosinec 2005
Česká pobočka softwarové společnosti Microsoft spolu s vládní agenturou CzechInvest otevřou v ČR začátkem příštího roku nové centrum pro vývoj softwaru. SoftInvest, jak byl projekt příznačně pojmenován, bezprostředně vytvoří kolem 200 nových pracovních míst v sektoru ICT. Ve spolupráci s vysokými školami by zde mělo také vzniknout zhruba 20 nových společností, které ve dvou až tříletém horizontu dodají na trh přibližně 50 certifikovaných aplikací. Do projektu vývojového centra bude dále zapojena asi stovka partnerských firem.
Vývojové centrum bude sloužit jednak ke zvyšování kvalifikace čerstvých absolventů škol, jednak ke vzniku nových a zapojení již existujících domácích softwarových firem, a jeho fungování by se mělo odrazit také v intenzivnější spolupráci technických univerzit s komerční sférou. Produktem SoftInvestu budou zcela nové programy na bázi systémů společnosti Microsoft."Do konce roku chceme SoftInvest dopracovat do formy zcela konkrétního projektu. Pokud tomu nebude nic bránit, již v lednu vývojové centrum založíme," uvedl generální ředitel Microsoftu ČR a SR Jiří Devát.
Centrum by mělo každoročně „vychovat“ 150 až 200 špičkových IT specialistů, kteří si zde budou prací na nejrůznějších projektech zvyšovat kvalifikaci. Náklady na trénink jednoho IT specialisty podle Jiřího Deváta zhruba odpovídají částce potřebné k získání manažerského vzdělání v programech MBA. Adepti se budou rekrutovat z řad čerstvých absolventů univerzit a těm, kteří úspěšně projdou obtížným výběrovým procesem, budou náklady na tuto obdobu postgraduálního vzdělání uhrazeny v rámci projektu. Celkové náklady SoftInvestu se odhadují v řádu milionů korun.
„Naším hlavním cílem je získat pro Českou republiku klíčové projekty v oblastech vývoje softwaru a mikroelektroniky,“ komentuje záměr CzechInvestu generální ředitel Tomáš Hruda, a dodává: „Tyto aktivity jsou součástí našeho nového, zatím zcela unikátního projektu ChipInvest, který má české ekonomice napomoci stát se středoevropským centrem vývoje integrovaných obvodů a systémů pro letecké a kosmické programy nebo medicínskou techniku."
„Mnoho řešení pro malé a střední firmy, ale i veřejný sektor vytvářejí malí výrobci softwaru. Chceme je naučit používat nové softwarové nástroje a zároveň zajistit, aby v oboru vznikalo více lokálních firem," objasnil jeden z dalších cílů projektu Neil Holloway, viceprezident Microsoftu pro marketing a prodej
v Evropě, na Blízkém východě a v Africe.
Microsoft kromě toho stále zvažuje, že by v ČR vybudoval ještě další, tentokrát evropské centrum technické podpory. Firma se však podle Hollowaye dosud nerozhodla a ve hře je více zemí. Našimi největšími konkurenty jsou v tuto chvíli údajně Maďarsko spolu s Bulharskem.
Český trh ICT zažívá v posledních letech nebývalý boom. Jen letos zde investoval další americký softwarový gigant, společnost Computer Associates a internetová firma Monster Technologies v Praze zdvojnásobila kapacitu svého evropského vývojového centra na 200 lidí. Už nyní v ČR Monster využívá české tvůrce softwaru pro vývoj a správu pokročilých internetových aplikací a rovněž spolupracuje s českými odbornými školami. Pro centrum si firma zvolila Českou republiku zejména díky dostupnosti kvalifikovaných pracovníků, jejich pracovní morálce a strategické poloze země ve střední Evropě. O České republice jako o možné lokalitě pro umístění svého nového, středoevropského závodu nyní uvažuje i největší světový výrobce osobních počítačů, společnost Dell. Jeden z hlavních konkurentů Dellu, tchajwanská firma Acer, již v ČR investovala a letos v srpnu v Brně otevřela centrum zákaznických služeb. Zdroj: CzechInvest