26 Srpen 2005

beton_1_2_1.jpgCelkem 169 projektů už podali malí a střední podnikatelé v Olomouckém kraji do programů, které vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci Operačního programu průmysl a podnikání. Doposud byla přiznána finanční podpora jednasedmdesáti z nich, a to v úhrnné výši 184,5 milionů korun. „Největší zájem mají podnikatelé o program Rozvoj. Ze 61 projektů podaných do tohoto programu byla podpora přislíbena zatím čtrnácti firmám, což představuje dotace celkově ve výši 112,3 mil. korun,“ upozorňuje Jiří Herinek, ředitel regionální kanceláře agentury CzechInvest pro Olomoucký kraj.

Nejvyšší dotaci, rovných 20 mil. korun, získala olomoucká firma PRESBETON Nova, s.r.o. na nákup plně automatizované linky na výrobu zámkové a tvarované dlažby, obrubníků a tvarovek.

„Nová linka nám pomůže snížit výrobní náklady a následně i prodejní ceny. Doufáme, že se nám podaří dostat na úroveň západních konkurentů, kteří dnes prodávají metr zámkové dlažby za 5 až 6 eur. My se zatím pohybujeme okolo 9 až 10 eur za metr čtvereční,“ doplnil obchodní ředitel společnosti Vojtěch Vyroubal.

Nové znění programu s názvem „Rozvoj“ vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu jako pokračování prvního kola tohoto programu, spolufinancovaného ze strukturálních fondů EU, který byl odstartován vloni v létě a u českých podnikatelů vzbudil extremní zájem. Letos mohli podnikatelé přihlašovat své projekty od 1. května do 29. července. Pro další žadatele je však tento program vzhledem k vyčerpání přidělených prostředků prozatím uzavřen.

„V celé republice se do programu Rozvoj přihlásilo 757 firem a dotace byla zatím přiznána sto šesti projektům. Toto číslo však dál poroste, protože hodnocení žádostí pokračuje,“ upřesnil ředitel divize rozvoje podnikání Luboš Lukasík. Podnikatelé, kteří splní podmínky tohoto programu, budou moci na pořízení nových technologií, strojů, zařízení, licencí, patentů a know-how získat dotaci až do výše 40 % celkových uznatelných nákladů. Minimální výše podpory je stanovena na 1,5 milionu korun, maximální nesmí přesáhnout šest milionů.

V současnosti existuje i celá řada jiných programů, díky nimž mohou malí a střední podnikatelé, ale i jiné subjekty jako města, obce kraje či univerzity, čerpat peníze ze strukturálních fondů EU. Samotný Operační program Průmysl a podnikání nabízí kromě programu Rozvoj deset dalších programů, které pokrývají široké spektrum podnikatelských aktivit.