18 Květen 2006

podvozky_svedsko_mini.jpgNákupní pobočka Scanie byla v České republice otevřena před dvěma lety a jejím hlavním úkolem je aktivní vyhledávání nových dodavatelů v regionu střední a východní Evropy. Ředitelem české pobočky je Lars-Erik Nerbäck a společně se 4členným týmem sídlí v prostorách servisu v Modleticích u Prahy. Česká republika je pro Scanii zajímavá nejen pro to, že má strategicky výhodnou polohu, ale také dlouholetou tradici ve strojírenství a automobilovém průmyslu. V současné době pracovníci pražské nákupní pobočky hledají dodavatele ve čtyřech zemích: České republice, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Během dvouletého působení v ČR se podařilo navázat spolupráci s 15 českými firmami, které dodávají do

výrobních závodů nákladních vozidel ve Francii, Nizozemsku a Švédsku. Šest z nich má uzavřenou smlouvu přímo se švédskou centrálou Scania CV, dalších devět jsou zahraniční dodavatelé Scanie, kteří umístili výrobu do České republiky.

Kvalita výrobků českých firem má vysokou úroveň. Pro všechny dodavatele, se kterými Scania spolupracuje, totiž platí stejná pravidla. Lars-Erik Nerbäck, ředitel nákupní pobočky Scanie, k tomu dodává: „Nezáleží na tom, zda jsou to firmy ze střední Evropy nebo jižní Ameriky. Důležité je pouze to, aby vyhověly požadavkům na kvalitu podle našich standardů. Kvalitu práce posuzuje oddělení kontroly kvality ve Švédsku a kontrolory máme i v našich pobočkách v České republice a Polsku.“

Přestože se spolupráce rozvíjí velmi úspěšně, Scania nehledá exkluzivní dodavatele. Riziko vzájemné závislosti je příliš velké pro obě strany. Objem zakázek by neměl přesáhnout 20 % obratu dodavatele. Výhoda pro dodavatele spočívá v tom, že získá stabilního zákazníka a pravidelný přísun zakázek – samozřejmě za předpokladu, že budou splněny požadavky na kvalitu. Pro Scanii je výhodou to, že dostane kvalitní výrobky za konkurenceschopnou cenu.

Dodávky od místních firem prozatím pokrývají jen některé segmenty výroby. Lars-Erik Nerbäck upřesňuje: „Zaměřili jsme se především na ocelové díly, jako například kování, odlitky, díly z válcovaného plechu a odpružení. Možnost spolupráce v dalších segmentech – výrobky z plastu, gumy, hliníku nebo kabely – je otevřená a aktivně vyhledáváme potenciální dodavatele. Uzavřeli jsme kontrakty v celkové hodnotě 50 mil eur, ale toto číslo se měsíc co měsíc mění.“

Aktivity nákupní pobočky stále narůstají a do budoucna se počítá s velkou expanzí na východ: „V nejbližších letech bychom chtěli rozšířit naši působnost na Rumunsko, Turecko, Ukrajinu a Rusko. Zjišťujeme, jaké jsou možnosti v pobaltských zemích, a zajímají nás i další státy v regionu východní Evropy,“ uzavírá Lars-Erik Nerbäck.
www.scania.cz