09 Únor 2007

Monitor-krve_01_300dpi.jpgSpolečnost Siemens se svými partnery pracuje na vývoji RFID řešení pro ucelený monitoring darované krve. Kromě identifikace krve prostřednictvím radiových čipů, což v budoucnu zvýší bezpečnost transfuzí (prakticky to vyloučí možnost jejích pomíchání), je systém vybaven teplotním čidlem, které umožňuje nepřetržitý monitoring chladicího řetězce. Nedostatečná kontrola teploty – v některých případech dokonce vůbec žádná kontrola – je často důvodem, proč musí být darovaná krev zničena. Vzhledem k tomu, že počet lidí ochotných darovat krev v dnešní době trvale klesá, musí transfuzní technici zajistit, aby se získaná krev dostala k co největšímu počtu pacientů. Darovaná krev se ihned zpracovává na standardní krevní produkty včetně koncentrátů tvořených červenými krvinkami (erytrocyty), krevními destičkami nebo plazmou. Během jednotlivých fází procesu – darování, zpracování, testování, distribuce, skladování a transfúze – musí být udržovány odlišné teplotní profily.

Krevní destičky mohou být například skladovány osm dní při teplotě 20 °C, zatímco červené krvinky lze použít v průběhu čtyř až sedmi týdnů, je-li udržována teplota 4 °C. Krevní plazmu lze dokonce zmrazit a po povinné, minimálně šestiměsíční karanténě ji lze používat dlouhou dobu.

RFID čipy nového systému s teplotními čidly jsou připevněny ke krevním vakům a teplotu krve lze kdykoli zjistit pomocí radiových čteček. Čipy musí vydržet extrémní podmínky: například sterilizaci a pasterizaci během výroby a později i vystavení síle až 5000 G v centrifuze. RFID čipy společnosti Siemens vyhověly všem požadovaným testům a po ukončení projektu odpovědné orgány vyhodnotí, zda jsou vhodné pro komerční použití. Nový systém by měl být připraven k použití v roce 2008.

Specialisté společnosti Siemens v Norimberku a ve Vídni ve spolupráci s odborníky vídeňské pobočky Siemens IT Solutions and Services pracují na označování krevních vaků RFID již několik let. Nemocnice v Saarbrückenu například s RFID čipy společnosti Siemens už pracuje. Nový RFID systém s teplotním čidlem Siemens vyvinul ve spolupráci s firmou Schweizer Electronic, Krevní bankou Univerzitní nemocnice ve Štýrském Hradci (rakouský Graz) a výrobcem krevních vaků, společností MacoPharma.

RFID (Radio Frequency Identification) je bezkontaktní metodou pro získávání dat všeho druhu z čipů. Tato technologie je používána například pro přepravu zboží, kdy jsou veškeré informace o produktu (např. obsah a původ) naprogramovány do malých desek o velikosti nálepky připevněných na zboží. Když se přečte kód na čipu, veškerá data o produktu se objeví na displeji čtečky.

Společnost Siemens dodává řešení RFID nejen do oblasti medicíny, ale také do letectví, dopravy a logistiky. Firma realizovala řešení RFID například pro společnosti Kaufhof, Otto, Limmatdruck/Zeiler, Airbus, newyorskou nemocnici Jacobi Medical Center nebo kliniku v německém Saarbrückenu.

V České republice bylo v roce 2005 dle údajů Českého červeného kříže registrováno celkem 374 012 dárců krve, z toho bylo evidováno 28 374 dárců nových. Celkem bylo uskutečněno 406 518 odběrů krve (cca 98 % bezpříspěvkových). Dárcem krve může být každý občan ve věku 18 – 65 let a vážící minimálně 50 kg – vhodnost je ale v konečném důsledku posuzována lékařem na transfuzní stanici.
www.siemens.cz