FANUC před nějakým časem doplnil svoji širokou řadu robotů také o roboty s paralelní kinematikou. Tzv. „Genkotsu“ (jap. “pěst“) roboty představují modely M-1iA a M-3iA ve variantách se čtyřmi nebo šesti stupni volnosti. Paralelní kinematika ze svého principu umožňuje daleko rychlejší pohyby než sériová, používaná u našich dobře známých robotických „ramen“. FANUC z tohoto konceptu vytěžil maximum hlavně vyvinutím jedinečného zápěstí pro větší flexibilitu pohybu.
Větší roboty M-3iA dokážou manipulovat s nosností až do 6 kg, což otevírá daleko větší možnosti pro zvyšování produktivity použitím vícenásobného chapače. Ve variantě s kompaktním zápěstím a šesti osami dokáže flexibilně otáčet sebrané výrobky a eliminuje tak další složité mechanické prvky v systému. U modelu M-1iA, který je jedinečný svým konceptem, otevřel FANUC další možnosti v aplikování robotů při manipulaci s drobnými díly do 0,5 kg (max. 1 kg jako softwarová opce).
Robot M-1iA je již od počátku navržen, aby nahradil nebo doplnil lidskou práci ve výrobních linkách. Má kompaktní rozměry – jeho zástavbová šířka odpovídá šíři lidských ramen a jeho rozsah pohybu rozevřené lidské ruce. Díky své konstrukci, nezasahuje do vedlejšího pracovního prostoru a tak dokáže bezpečně pracovat i v těsné blízkosti člověka. Navíc díky svým rozměrům a velmi nízké hmotnosti (< 17 kg) ho lze využít i jako mobilní řešení nejrůznějších operací na lince.
Výkonný řídící systém R-30iA Mate s integrovaným iRVision systémem dokáže doplnit rychlost a flexibilitu tohoto robotu o vizuální adaptivitu. K řízení je možné připojit i 6D Force sensor – senzor síly pro velmi jemné operace montáže, odjehlování apod.
Roboty FANUC jsou určeny pro svařování, manipulaci, paletizace, lakování a mnoho dalších aplikací a to téměř ve všech průmyslových odvětvích.
Nový FANUC M-1iA díky svým vlastnostem mění pohled na zažitý způsob využití robotizace – z drahé a prostorově náročné záležitosti na snadnou a rychlou automatizaci výroby, šetřící náklady a zároveň v současné době tak cenný výrobní prostor s možností integrace mezi pracovníky výroby.
Paralelní kinematika není novinkou v oblasti průmyslové automatizace, nicméně její využití v šestiosém provedení, integrovaného do jediného celku, spolu s možností adaptivních systémů jako například iRVision, nebo ForceSensing je unikátní a nemá na současném trhu přímou konkurenci.
Díky zástavbovým rozměrům a možné šířce aplikace již od 500 mm je možná bezpečná integrace do manuálních výrobních linek mezi operátory výroby a spolupráci s nimi.
Rychlost, preciznost, flexibilita a nízké provozní náklady jsou důvodem proč M-1iA nalezne své místo ve výrobních závodech, kde až do této chvíle byla aplikace standardního průmyslového robota obtížná.
Popis možných způsobů uplatnění/aplikace
- Montáž drobných dílů nebo elektronických součástek
- Sbírání a třídění, také za pomoci vizuální kontroly
- Manipulace s drobnými díly do 1 000 g
- Operace na manuálních linkách – kontrola, rework, třídění atd.
- Pájení, šroubování, odjehlování plastových dílů
- Etiketování a značení produktů