Firma SMC je celosvětově největší dodavatel pneumatických prvků pro průmyslovou automatizaci. Kromě standardních pneumatických prvků je v sortimentu firmy také velké množství elektrických a elektronických výrobků. Na veletrhu AMPER 2009 představí firma SMC několik základních prvků z tohoto sortimentu. Pojďme si v následujících řádcích krátce představit některé z nich.
Nová jednotka sériového přenosu dat pro ventilové bloky
Firma SMC Industrial Automation CZ s.r.o., uvede na veletrhu AMPER 2009 svoji vlajkovou loď mezi jednotkami sériového přenosu dat pro ventilové bloky, řadu EX600. Tato řada doplňuje stávající řadu sériových jednotek a přináší spoustu nových funkcí. Dokáže komunikovat se sběrnicemi Profibus, DeviceNet a CC-Link. Zpracuje až 144 vstupních a 72 výstupních digitálních signálu, nebo 18 vstupních analogových signálů. Jednotka disponuje užitečnými funkcemi vlastní diagnostiky.
Novinkou je také použití konektorů Speedcon pro snazší instalaci, ve verzi pro Profibus je jednotka standardně vybavena konektorem pro vstup a výstup sběrnice. Je také vybavena ukončovacím rezistorem, odpadá nutnost použít členy Y nebo externí terminátory.
Diagnostická data posílá do nadřazeného řídicího systému, nebo si je může obsluha přečíst přes ruční ovládací terminál. Pro usnadnění práce s ventilovými bloky vybavené jednotkami EX600 je možné objednat si ruční ovládací panel, který umožňuje bez připojení k řídicímu systému jednoduše zjistit stav systému, přečíst případné chybové hlášení a rovněž nakonfigurovat celý ventilový blok tak, aby mohl být ihned připojen k řídicímu systému bez zásahu programátora. Jednotka EX600 nabízí nové možnosti pohledu na ventilové bloky, které do sebe stále více integrují nejen funkci rozvodu stlačeného vzduchu, ale i přenos digitálních a analogových informací.
Měření a odstranění statické elektřiny
V mnoha průmyslových oblastech se setkáváme s nežádoucími vlivy statické elektřiny. Při výrobě skla, plošných spojů, PET lahví, v tiskařských strojích a jinde nám může statická elektřina způsobit mnoho problémů. Tým odborníků firmy SMC Industrial Automation CZ s.r.o. je připraven Vám tento problém odstranit. Má k tomu dokonalé nástroje, měřiče statické elektřiny, kterými dokáží přesně lokalizovat místo vzniku statického náboje a ionizéry pro úplné odstranění statického náboje. Tyto nástroje rádi představí i Vám. Přijďte je navštívit na veletrhu AMPER 2009!
Ruční přístroj pro měření statické elektřiny IZH10
Snadno a rychle měří elektrostatický náboj povrchu objektu a okolí. Přístroj je složen z vyhodnocovací jednotky s displejem a externím čidlem. Tato konstrukce umožňuje měření i v těžko přístupných prostorech. Díky svojí přesnosti a flexibilnosti je IZH10 ideálním nástrojem pro měření statické elektřiny.
Ruční měřicí přístroj IZH10 měří ze vzdálenosti 50 mm od povrchu povrchový náboj na ploše o průměru 180 mm. Měřící rozsah je ±20 kV. Vyhodnocovací jednotka uchovává nejnižší a nejvyšší hodnotu náboje naměřenou v průběhu měření. Tyto hodnoty lze snadno zobrazit na displeji. Pro měření v tmavých prostorech je displej vybavený podsvícením.
Kompaktní a lehký přístroj o rozměrech 110 x 40 x 20 mm může být použit i ve velmi malých prostorech. V dodávce měřícího přístroje je uzemňovací kabel a obal a také je možnost dodání rukojeti pro snadnější manipulaci se snímačem.
Jednotka je napájena dvěma bateriemi AA – při stálém použití je minimální doba práce snímače 15 hodin. K úspoře energie přispívá funkce automatického vypnutí snímače při nečinnosti 5 až 15 minut. Vybití baterií je indikováno světelným signálem.
Řada IZH10 je určena pro ruční a flexibilní měření povrchu předmětů a aplikací. Přístroj se vyznačuje snadnou manipulací a umožňuje měření statického náboje kdekoliv je to nutné. Pro souvislé měření nabízí SMC snímač statické elektřiny IZD10 spolu s vyhodnocovací jednotkou IZE11.
Tyčový ionizér IZS31
Kompaktní Ionizér je vhodný jak pro standardní prostředí výrobních hal, tak pro "cleanroom". Dodává se v devíti standardních délkách od 300 do 2 300 mm (možné jsou ovšem i další délky s krokem 80 mm). Účinek ionizéru se projevuje až do vzdálenosti 2 m mezi tyčí ionizéru a nabitým povrchem. Pro zkrácení doby deionizace lze do ionizéru přivézt pomocný stlačený vzduch, který unáší ionty směrem k povrchu předmětu. Elektrody ionizéru mohou být zhotoveny z tungstenu, silikonu nebo nerezu. V náročnějších provozech mohou být kazety s elektrodami kryty lištou zabraňující uvolnění kazet.
Ionizér může pracovat ve třech režimech: v pulzním módu se na elektrody ionizéru střídavě přivádí kladné a záporné napětí, takže i ionty odcházející od ionizéru na povrch jsou nabity střídavě kladně a záporně. Frekvence přepínání se nastavuje manuálně v rozsahu 1 až 60 Hz a závisí na vzdálenosti ionizéru od vybíjeného povrchu. V pulzním režimu se zapojeným korekčním snímačem IZS31-DG se provádí automatická kalibrace (vyvážení) systému na nulu (0 V). Dále lze v tomto módu provádět kontrolu stavu ionizačních elektrod. Pokud elektrody nefungují správně, je tento stav jednak signalizován na řídicím panelu ionizéru, jednak může být odeslán signál do nadřazené řídicí jednotky. Ve třetím režimu je k ionizéru připojen zpětnovazební snímač IZS31-DF, který měří elektrostatické nabití povrchu a podle toho určuje náboj iontů emitovaných ionizérem tak, aby vybíjení bylo co nejúčinnější a tedy i nejrychlejší. Doba vybíjení v tomto módu je 0,3 s (dobou vybíjení se rozumí pokles napětí z 1 000 V na 100 V). Po vybití povrchu se ionizér přepne do pohotovostního režimu, čímž lze uspořit cca 90 % energie. Naměřená hodnota napětí je v tomto módu pomocí tří LED diod jednoduše vizualizována přímo na tyči ionizéru. Také pomocí tohoto snímače lze provádět kontrolu funkčnosti ionizéru a stavu elektrod.
Důležitou charakteristikou ionizéru IZS31 je jeho naprostá bezpečnost. Kazetové provedení elektrod spolehlivě zabraňuje nechtěnému dotyku elektrod. Pokud ale k takovému dotyku dojde, pak řídicí elektronika zajistí okamžité vypnutí ionizéru. Proto nemůže dojít k poškození lidského zdraví. K opětovnému zapnutí dojde po opakovaném přivedení řídicího signálu do ionizéru.
Neopomenutelnou vlastností ionizéru IZS31 je také jeho kompaktnost. Pro základní činnost ionizéru je nutné přivádět pouze napájecí a spouštěcí signál 24 V DC, všechny potřebné části (řídicí jednotka, transformátor atd.) jsou integrovány přímo v tyči ionizéru.
Elektrické lineární pohony – Embedded solution
Vyberte elektrický linenární pohon SMC, připojte napájení 24 V a pořádně to rozjeďte. SMC Industrial Automation přichází s možností použít Embedded motory Reliance CoolMuscle pro své elektrické lineární pohony s řemenem či šroubem. Motory Reliance CoolMuscle mají vestavěný driver, enkodér, sběrnici i mikroPLC. Prostě a jednoduše vše pohromadě. Připojíte napájení 24V, vyberete způsob řízení a servosystém je připraven k provozu. Každý z motorů Reliance CoolMuscle může být řízen třemi různými způsoby: po sběrnici (RS232, Profibus-DP), analogovým signálem nebo můžete naprogramovat mikroPLC, které je součástí motoru a ovládací prvky připojit přes digitální I/O jako u běžného PLC. K připojení na sběrnici Profibus-DP potřebujete jen sběrnicový konektor a zdroj napájení 24 V. K motorům Reliance CoolMuscle nabízíme i cenově příznivé PLC se sběrnicemi RS232 a Ethernet, které může řídit až 15 pohonů připojených na sběrnici.
PLC CyBro – snadná integrace elektronických prvků SMC
K tomuto řídicímu systému můžete velice snadno připojit kterýkoliv z výrobků SMC. Např.: elektrické lineární pohony (až 15 servopohonů!), snímače tlaku, průtoku, elektro-pneumatické regulátory, ventilové bloky a mnoho dalších. Řídící systém je levný a přitom nabízí rozšířitelnost na stovky digitálních a desítky analogových I/O. Ve standardu jsou k dispozici sběrnice RS232 a Ethernet. Jedna z nevětších předností spočívá v autodetekci hardwarové konfigurace PLC i všech připojených I/O modulů, což zrychluje oživení celého systému. Procesní data mohou být prezentována na textových či grafických operátorských panelech. Ethernetové rozhraní umožňuje snadné připojení k podnikové síti, sběr dat, vizualizaci i vzdálenou správu systému. Programovací prostředí i OPC server je zcela zdarma. Tento řídící systém lze programovat ve strukturovaném textu (ST), který je svou syntaxí podobný jazyku Pascal, který používá vývojové prostředí Delphi.
Případné další informace o výše popsaných prvcích i dalších produktech dodávaných firmou SMC vám rádi dají pracovníci firmy během veletrhu AMPER 2009. Také vám rádi pomůžeme pokud nás budete kontaktovat prostřednictvím našich obchodních zástupců, internetového technického FÓRA na stránkách http://forum.smc.cz/ či pomocí bezplatné telefonické linky.
www.smc.cz.