03 Září 2009

Od začátku devadesátých let minulého století začala v českém průmyslu rozsáhlá obměna a modernizace strojního parku vybavení hal. Tento fenomén se projevil v daném období zejména ve využití nových strojů a moderních technologií. Sofistikované stroje doslova zaplavily náš trh a jejich výrobci se předháněli v jejich výbavě. Tento trend ale mírně zaostával v oboru jeřábové manipulace. Ačkoliv byly aplikace pro jeřáby rovněž k dispozici – i když ne tak jako pro ostatní stroje – mezi uživateli o ně nebyl zájem. To bylo způsobeno zejména dvěma faktory. Jeden z nich byl neznalost a nezkušenost uživatelů s tímto druhem vybavení jeřábů, druhým jmenovatelem byla stále se zlepšující ekonomická situace, což vedlo často k mrhání pracovní silou.

Dnes je situace poněkud odlišnější, a to v obou oblastech. Potenciální uživatelé měli již možnost alespoň slyšet o „inteligentních“ jeřábech, mnozí je přímo viděli v akci třeba u svých mateřských společností v zahraničí a automatizovaný sklad již není termínem z daleké budoucnosti. Jedním z klíčových dodavatelů systémové techniky pro průmyslovou automatizaci je společnost SCS servis, která se touto problematikou zabývá již od počátku devadesátých let minulého století. Její produkty, jako např. automatizovaný sklad kabelových cívek, automatická stabilizace kočky (iCM), nebo zařízení pro přesné míchání směsi na tavbu kovu, patří mezi ty nejznámější. K nelibosti nás všech je pryč doba vzestupu ekonomiky a musíme často přemýšlet kam investovat své finanční prostředky. Je paradoxní, že právě jednorázový výdaj do systémové techniky - ať už se jedná o automatizovaný jeřáb, či speciální protikolizní zařízení – může v brzké době začít vracet nemalé finanční prostředky, a již během prvního roku může začít vydělávat. Úspory mohou být v takových případech evidentní. Rovněž pro využití některé z nabízených aplikací hovoří i ten fakt, že se nejedná o novinku právě se tlačící na trh, ale že jde o produkt léta vytvářený a modifikovaný, který je již vyladěný pro plné nasazení na trhu.

Pro lepší přiblížení uvedu funkci speciálního protikolizního zařízení, které je určeno k zabránění kolize několika strojů. V tomto případě jde o příklad mostového jeřábu a vstřikolisu, pracujícího pod jeřábem. Vstřikolis při výměně formy musí vytočit své vřeteno do maximální výše. Při tomto pohybu hrozí kolize vřetena s jeřábem. Aby k tomu nedocházelo je jeřáb a vstřikolis vybaven zařízením, které hlídá pracovní polohu vstřikolisu a s přesností na cm polohu jeřábu na dráze nad vstřikolisem. Tak jsou obě dvě zařízení o sobě vzájemně informována a jejich pohyby budou vzájemně koordinovány. Jestliže je na vstřikolisu měněna forma, je s tímto stavem jeřáb obeznámen a v případě vydání povelu k jízdě směrem, kde by došlo ke kolizi s vřetenem vstřikolisu, je tento systémem zastaven. Stejně tak v případě, kdy jeřáb stojí nad vstřikolisem, bude vřeteno vstřikolisu blokováno, dokud se pozice nad ním neuvolní. Toto zařízení je modifikovatelné na nejrůznější stroje a techniku v rozsahu většiny prostředí a je téměř nevyčerpatelné v počtu možných připojených strojů. Velmi dobře se osvědčuje i jako protikolizní zařízení pro jeřáby, které však jezdí každý po své dráze a svou činností se pouze částečně překrývají.
Shrneme-li uvedené, je jasné, že pořízení některé z uvedených aplikaci je v blízké budoucnosti nevyhnutelná potřeba pro toho, kdo chce v příští vlně konjunkce ekonomiky udržet tempo a získat větší podíl z pomyslného ekonomického „koláče“ finančních prostředků. Nejen pro tyto zájemce vyvíjí naše společnost stále dokonalejší aplikace pro systémovou techniku průmyslové automatizace.

www.scs-servis.cz