22 Únor 2010

S rostoucím stupněm automatizace a zvyšující se rychlostí, složitostí a výkonností strojů a výrobních zařízení je třeba co nejefektivněji zajistit jejich bezpečný provoz, zabezpečit ochranu zdraví osob, které je obsluhují nebo se v jejich blízkosti pohybují, ale také ochránit drahé stroje a výrobní prostředky před poškozením. Proto se v poslední době stále víc prosazují systémy, které integrují řídící a bezpečnostní funkce strojního vybavení, a v souladu s nejnovějšími bezpečnostními standardy IEC zajišťují požadavky funkční bezpečnosti. Zpřísněné bezpečnostní požadavky definovala Evropská komise v nové Směrnici pro stroje čís. 2006/42/EG, podle které se musí výrobní podniky začít řídit nejpozději do konce roku 2009. Tím bude stará bezpečnostní norma EN 954-1 pro určování úrovně integrity bezpečnosti (Safety Integrity Level) definitivně nahrazena novou normou EN ISO 13849 a v platnost vstoupí i nová evropská norma EN 62061 týkající se funkční bezpečnosti elektrických, elektronických a programovatelných řídicích systémů

Ve snaze co nejvíce usnadnit uživatelům splnění nových bezpečnostních standardů rozšířila firma Panasonic Electric Works své výkonné a velmi oblíbené programovatelné automaty řady FP-Σ (FP-Sigma), FP0R a FP-X o bezpečnostní funkce podle nové normy DIN EN 62061 (obr. 1). Tím byl zachován osvědčený a dokonale prověřený programovací komfort podle IEC61131-3 s programem FPWIN Pro a k tomu přistoupila možnost zajistit vysokou úroveň bezpečnosti zařízení SIL3 (Safety Integrity Level). PLC dostává všechny povely a informace o bezpečnostních stavech z centrálního modulu bezpečnosti „online“ a všechny bezpečnostní funkce jsou vykonávány zcela nezávisle, tak jak to norma DIN EN 62061 předepisuje.

V centrálním modulu bezpečnosti se musí předem připravené bezpečnostní funkce pomocí softwarového nástroje jen vybrat a parametrizovat (např.: dvouruční ovládání podle EN 574, nouzové zastavení, monitorování pohybu, monitorování blokovacích zařízení, blokování opětného zapnutí, apod.) - jednodušeji a bezpečněji to již ani nejde.

Ke standardnímu vybavení centrálního modulu bezpečnosti patří 16 bezpečných digitálních vstupů, 4 bezpečné polovodičové výstupy s pozitivním spínáním bezpečnostní kategorie 4, 2 volně parametrovatelné polovodičové výstupy s pozitvním spínáním, 4 další nezávislé kontaktové výstupy a obvod monitorování klidového stavu a otáček pro 2 osy. Navíc má uživatel k dispopozici zatím tři rozšiřovací moduly, které lze do zařízení modulárně zastrčit. Jedná se o V / V modul pro rozšíření počtu digitálních vstupů a výstupů a realizování 2 dalších bezpečnostních okruhů s 8 digitálními vstupy a 10 polovodičovými výstupy s pozitivním spínáním, reléový modul se 4 výstupními relé celkem s 8 spínacími a 2 rozpínacími kontakty a o jednotku pro rozšíření releových výstupů centrálního modulu bezpečnosti se 4 bezpečnými releovými výstupy, každý se dvěma bezpečnými kontakty a jedním signalizačním (návěstním) kontaktem.

Programovatelné automaty Panasonic s integrovanými bezpečnostními funkcemi představují nejjednodušší způsob jak splnit nové bezpečnostní standardy. Uživatelům přitom přinesou zejména lepší diagnostické možnosti, jednodušší výměnu dat mezi standardními a bezpečnostními PLC a možnost kombinovaného použití bezpečných a standardních komponent na jedné sběrnici.