27 Červen 2008
pro Olympijské hry v Pekingu

Když přední čínský výrobce větrných turbín, společnost Goldwind, získal kontrakt na dodávku 33 turbín pro Olympijské hry 2008 v Pekingu, vybral si společnost SKF jako dodavatele ložisek pro tento prestižní projekt.

Turbíny o výkonu 1,5 MW jsou největší turbíny tohoto výrobce. Stejně jako všichni prvovýrobci, také společnost Goldwind si uvědomuje klíčovou souvislost mezi výkonem turbíny a spolehlivostí kritických dílů, jako je např. právě ložisko. Důvodem je skutečnost, že turbíny s vyšším výkonem jsou zpravidla větší a uložené výše než turbíny s nižším výkonem. Díky tomu je lépe využita energie větru, avšak na zařízení v horní části turbíny, které vyrábí elektřinu, působí větší síly. Turbíny Goldwind s výkonem 1,5 MW jsou umístěny ve výšce 65 metrů nad zemí.

Své rozhodnutí odůvodňuje společnost Goldwind nejen dosavadní úspěšnou spoluprací s SKF na návrhu menších turbín, ale i skutečností, že SKF dodává ložiska pro mnoho větších turbín na celém světě, a to včetně turbíny, která je v současné době největší: nová turbína REpower s výkonem 5 MW byla navržena pro neobyčejně náročné prostředí výroby elektrické energie na moři.

Ředitelka konstrukčního oddělení společnosti Goldwind, paní Qiaozhen Ning k tomu uvedla: „Jsme velmi rádi, že jsme si vybrali ke spolupráci na tomto projektu právě SKF, protože ze zkušenosti víme, že dobře znají problematiku větrných turbín, a také technická podpora, kterou nám poskytují technici společnosti SKF China, je na vynikající úrovni.”

Konstrukce turbíny s výkonem 1,5 MW využívá přímý pohon, a tedy nevyžaduje převodovku. Hlavní hřídel turbíny, s kterou jsou spojeny lopatky a rotor, musí být uložena v ložiscích, která umožní otáčení lopatek a rotoru, a tedy výrobu elektřiny.

Jeden z největších problémů všech výrobců větrných turbín představují neustále se měnící větrné podmínky – trvání, síla, směr a obsah vody (déšť). Takové podmínky způsobují, že síly, jimiž působí vítr na vlastní turbogenerátor, se neustále mění. Kritické díly, jako např. ložiska, musí být schopny přenášet síly, jejichž velikost a směr se mění ve velkém rozsahu. Dále musí být odolné, resp. chráněné proti dešti, aby pracovaly spolehlivě v souladu s nároky na konstrukci a aplikaci. Takové podmínky představují hlavní důvod, proč jsou větrné turbíny považovány za jedno z nejnáročnějších zařízení z hlediska uložení. Ložiska jsou přesné díly, které jsou navrženy pro určité rozsahy otáček, sil, velikost nesouososti atd., přičemž jejich schopnost pracovat spolehlivě za takových podmínek vyžaduje konstrukční řešení a výrobu v nejvyšší kvalitě.

Zatímco u téměř každého stroje se předpokládá, že je nutné mu v nějaké formě věnovat "provozní pozornost" a provádět údržbu, neočekávané poruchy větrných turbín mohou být neobyčejně nákladné, protože je třeba zpravidla pronajmout na několik dnů jeřáb, aby bylo možné demontovat a opravit turbínu. A samozřejmě, po dobu oprav turbína nevyrábí elektřinu. Z toho důvodu mají kritické díly pro konstruktéry, výrobce a uživatele turbín nejvyšší prioritu.

Pro turbíny s výkonem 1,5 MW byla vybrána jednořadá válečková ložiska, která mají vnější průměr téměř 1 metr a dvouřadá kuželíková ložiska s vnějším průměrem větším než 600 mm. Výpočty provedené společností SKF prokázaly, že obě ložiska mají dostatečnou únosnost a konstrukční vlastnosti, aby pracovala spolehlivě za předpokládaných klimatických podmínek, které se mohou vyskytovat nejen v průběhu Olympijských her, ale také v dalších letech po jejich ukončení, kdy elektřina vyráběná ze zelených zdrojů bude zásobovat Peking. Všechny turbíny jsou již namontovány na stožárech a některé z nich vyrábějí elektřinu.

Od uzavření kontraktu získala společnost Goldwind objednávku na dalších 10 turbín. 43 turbín nyní tvoří větrnou farmu na březích vodní nádrže Guanting v Pekingu. Tyto turbíny, které dokazují, že se Čína rozhodla řešit problémy životního prostředí, pravděpodobně spatří také milióny diváků na celém světě v televizních reportážích z veslařských závodů, které se mají v srpnu konat právě na nádrži Guanting.

www.skf.cz