Společnosti RWE, Linde a BASF již od roku 2009 testují novou technologii odlučování oxidu uhličitého z kouřových zplodin v pilotním projektu v elektrárně společnosti RWE v Niederaussemu poblíž Kolína nad Rýnem. V současné době jsou již k dispozici výsledky praktických zkoušek: v porovnání s běžně využívanými postupy dokáže nová technologie zachycující CO2 pomocí nových chemických rozpouštědel snížit spotřebu energie potřebné k odlučování přibližně o 20 procent. Nová rozpouštědla rovněž jednoznačně vykazují lepší stabilitu ve srovnání s kyslíkem, což vede k jejich podstatně nižší spotřebě.
„Těmito převratnými výsledky, jichž jsme dosáhli ve spolupráci s firmami BASF a Linde, jsme doslova nadšeni. Díky zvýšení účinnosti a odpovídajícímu snížení nákladů jsme vytvořili podstatný faktor pro úspěch technologie odlučování uhlíku. Dle našeho názoru má tato technologie klíčovou důležitost pro výrobu elektrické energie z uhlí, která nebude narušovat klima,“ zdůraznil Dr. Johannes Heithoff, viceprezident RWE Power pro výzkum a vývoj. „Výsledky praktických zkoušek naplnily veškerá naše očekávání vycházející z laboratorních zkoušek nového rozpouštědla. Jedná se o první krok na cestě k přípravě rozsáhlejších řešení a procesů pro velké elektrárny,“ řekl Dr. Andreas Northemann, obchodní ředitel, Global Gas Treatment, divize BASF Intermediates. „I my jsme vysoce spokojeni s výsledky praktických zkoušek,“ říká Dr. Aldo Belloni, člen výkonného výboru společnosti Linde AG. „Další vývoj technologie odlučování CO2 při zpracování plynných zplodin je jedním z našich cílů zaměřených na výrobu čisté energie.“
Všichni tři partneři pilotní projekt zprovoznili v srpnu 2009, je součástí Coal Innovation Center (střediska pro inovace ve zpracování uhlí) RWE Power. Společnost BASF v rámci této spolupráce oznámené v roce 2007 testuje nově vyvinutý proces pro odlučování uhlíku s využitím rozpouštědel s lepšími vlastnostmi. Společnost Linde pak zajišťovala technickou přípravu a výstavbu pilotního závodu.
Partneři nyní pracují na řešeních pro praktické ukázky a pro velké elektrárny. Předpokládá se, že první ukázkové elektrárny budou uvedeny do provozu v roce 2015, komerční využití technologie odlučování CO2 v uhelných elektrárnách se předpokládá v roce 2020. Technologie by měla umožnit odloučení více než 90 procent oxidu uhličitého z odpadních zplodin elektráren, a jeho následné uložení pod zemským povrchem nebo chemickou přeměnu - například v hnojiva.