Průmyslové automatizační systémy
Jak dosáhnout vysoké kvality, efektivity, bezpečnosti a spolehlivosti výroby? Také těmto otázkám se bude věnovat expozice Siemens zaměřená na průmyslovou automatizační techniku. Ať už zákazník hledá klasické modulární řešení nebo řízení na bázi PC, vestavný (embedded) systém či distribuovanou inteligenci, odpovědí mu je integrovaná komunikace, diagnostika, řízení pohybu a bezpečnostní funkce, které dokáží významně snížit nároky na nezbytné vybavení. Díky kvalitní a ucelené softwarové platformě sdružené v řešení Step 7 mohou aplikace fungovat na jakémkoliv hardwaru ze skupiny Simatic Controller. Výhody jsou jasné: stejné postupy při konfiguraci, v diagnostice i komunikaci a opětovné využití uživatelského softwaru na různých hardwarových platformách šetří náklady a zkracují čas uvedení výrobku na trh.
Celá řada produktových novinek bude prezentována zejména v souvislosti s komunikačním standardem Profinet, který je v dnešní době prakticky největším nositelem inovací napříč celým produktovým portfoliem společnosti Siemens. Součástí prezentace automatizačních systémů bude rovněž demonstrace předností komunikačního standardu Profinet, který zrychluje a usnadňuje práci projektantům, programátorům i servisních technikům a nabízí nové možnosti řešení automatizačních úloh.
Vedle novinek z oblasti řídicích systémů Simatic S7 bude Siemens na Amperu prezentovat novinky ze skupiny produktů Simatic ET200, tedy nové distribuované periferní jednotky (vzdálené IO) pro připojení na komunikační sítě Profibus i průmyslový Ethernet (Profinet). K dispozici budou informace o stanicích Simatic ET200 určených pro montáž do rozváděčů (IP20) i mimo ně (IP65/67), dále pak o distribuovaných periferiích určených k nasazení do prostředí s nebezpečím výbuchu atd. Za pozornost stojí například nová řada periferií Simatic ET200 eco PN. Jedná se o malé a odolné bloky vzdálených IO se stupněm krytí IP 65/66/67 komunikující po síti Ethernet (protokol Profinet). Tyto stanice se montují mimo rozváděč přímo na stroj, a pomáhají tak ušetřit místo. Rozšířena byla i nabídka pro modulární stanice vzdálených IO ET 200pro o nový modul IM 154-6 PN IWLAN, který umožňuje přímé připojení stanice vzdálených IO do bezdrátové komunikační sítě. Stanice ET 200pro se stupněm krytí IP65/66/67 a možností integrace motorových vývodů se tak nyní s výhodou uplatní na pohyblivých částech strojů, automaticky řízených vozících apod. Řada inovací se objevuje i v oblasti průmyslových počítačů Simatic PC – na veletrhu budou prezentována nová průmyslová PC včetně Rack PC 647B. Zajímavé jsou i vestavné PC systémy Simatic S7-mEC a Microbox PC. Simatic S7-mEC je vestavným systémem rozšiřitelným o vstupně/výstupní karty systému Simatic S7-300. V kombinaci se softwarem PLC Simatic WinAC RTX představuje výkonný řídicí systém. V tomto případě navíc na jedné hardwarové platformě může současně fungovat i systém SCADA, případně další PC aplikace.
V oblasti procesní automatizace bude představena nová verze řídicího systému Simatic PCS 7 V7.1, která uživatelům přináší nové možnosti a funkce - např. kompletně inovovanou procesní knihovnu, zjednodušení konfigurace komunikace mezi automatizačními stanicemi (grafická konfigurace bez nutnosti vkládání komunikačních Send/Recv bloků) a nový vzhled všech objektů na operátorské stanici.
Součástí prezentace budou i malé řídicí systémy LOGO! a Simatic S7-200. Hlavní novinkou v této produktové skupině je nová verze logického modulu LOGO! 0BA6.
Nová generace LOGO! nabízí další užitečné funkce - dvakrát větší paměť pro 200 funkčních bloků, čtyři analogové vstupy a čtyři vysokorychlostní vstupy pro čítání frekvence až 5 kHz. Významnou novinkou je externí displej s možností připojení ke každé základní jednotce - čtyři řádky, 12 nebo 24 znaků na řádku s využitím funkce pohyblivého textu nabízí široké vizualizační možnosti. Vylepšený software LOGO!Soft Comfort V6.0 podporuje nové funkce jako generování pulzně modulovaného signálu PWM a matematické operace, které modul LOGO! přibližují vyšším řídicím systémům.
V oblasti napájecích zdrojů bude představena revoluční novinka v podobě modulu Sitop DC UPS 500S. Jedná se o modul pro nepřetržité napájení v rozvodech 24V DC, který využívá moderní systém kondenzátorů nevyžadujících údržbu. Místo standardních baterií jsou použity velkokapacitní dvouvrstvé kondenzátory, které se vyznačují vysokou životností i při vysokých teplotách. Výrobce garantuje 80 % kapacity po osmi letech při teplotě 50 °C a 90 % kapacity při teplotě 40 °C. Velkou výhodou je několikanásobně nižší doba dobíjení zaručující rychlejší připravenost při případných výpadcích napájení.
V oblasti vizualizačních systémů bude představen panel TP177B 4", který disponuje mnoha užitečnými funkcemi za přijatelnou cenu. Pomocí ethernetového rozhraní a internetu je možno se k tomuto panelu vzdáleně připojit, takže pracovník údržby může na dálku sledovat, jaký problém v technologii vznikl a okamžitě vzniklou situaci řešit.
Standardní a mechanické pohony
Produktová skupina standardních pohonů představí asynchronní elektromotory nízkého napětí, nevýbušné asynchronní motory nízkého napětí a elektropřevodovky. Elektromotory procházejí z produkce výrobních závodů v Mohelnici, Frenštátě pod Radhoštěm a Bad Neustadtu a jsou určeny k pohonu průmyslových zařízení jako jsou ventilátory, čerpadla, obráběcí stroje, hydraulické komponenty a dřevoobráběcí stroje. Nevýbušné motory AOM lze použít i v prostředí s nebezpečím výbuchu - např. v chemických provozech, u benzínových pump či v dolech. Motory je možné používat i v náročných klimatických podmínkách. Mezi zajímavosti expozice budou patřit pravoúhlý řez motorem 1LE1 v tzv. točícím se provedení, dále jednofázový motor 1LF7 a různá provedení motorů v patkovém či přírubovém provedení.
V rámci expozice budou prezentovány i produkty jednoho ze sedmi výrobních závodů Siemens-Flender. Produktové portfolio je zaměřeno zejména na technologii převodovek a zahrnuje spojky a průmyslové převodovky, elektropřevodovky a velké převodovky pro jednotlivé průmyslové aplikace. Na výstavní ploše bude k vidění elektropřevodovka z výrobního závodu Siemens v Tübingenu. Elektropřevodovky Siemens-Flender splňují požadavky na stavebnicový systém a umožňují vysokou variabilitu provedení podle požadavku zákazníka (velký rozsah a jemné odstupňování převodových poměrů, různé způsoby uchycení převodovky a použití patentovaných stavebnicových motorů Modulog). Tyto elektropřevodovky jsou schopné přenášet výkony od 0,09 do 200 kW
a krouticí moment od 90 do 20 000 Nm. Rozsah převodových poměrů je od i = 1,5 .... 70 000. Elektropřevodovky je možné nasadit také do prostorů s nebezpečím výbuchu dle směrnice 94/9/EG (známé také pod označením ATEX95). Tyto spojky a převodovky jsou schopny přenášet krouticí moment od několika Nm až po několik miliónů Nm.
Pohony velkých výkonů
Pohony velkých výkonů budou zastoupeny frekvenčním měničem Sinamics S120 s kapalinovým chlazením. Účinný koncept chlazení snižuje provozní náklady, kompaktní konstrukce navíc neklade nároky na zastavěný prostor. Sinamics S120 s kapalinovým chlazením je jedním z nejtišších měničů ve své kategorii. Je vhodný pro náročné aplikace v prostředích se znečištěným vzduchem, obzvláště úsporný provoz pak nabízí v provozech, kde je k dispozici chladicí vodní okruh.
Pohony velkých výkonů zahrnují asynchronní, synchronní a kroužkové motory, resp. generátory pro nízké i vysoké napětí ve výkonech od 160 kW až 100 MW. Novinkou jsou motory s vysokými otáčkami (až 5000 ot./min) ve výkonech až 10 MW. Frekvenční měniče zahrnují výkony od 75 kW do cca 80 MW pro nízké i vysoké napětí. Velkou výhodou pohonů značky Siemens s vysokou účinností je značná úspora energie s velmi krátkou návratností. Nabídku pohonů doplňuje nová verze programu SinaSave™, který vypočte úsporu energie a návratnost vložených prostředků.
Řešení pro výrobní stroje
Letošní expozice nabídne celou řadu novinek, a to jak na úrovni produktů, tak na úrovni celých řešení. Návštěvníci určitě bez povšimnutí neminou elektronický xylofon, který ovládá řídicí systém Simotion. Pohyb paliček zajišťují lineární pohony Sinamics S120 s lineárními motory. Na tomto modelu se nabízí srovnání standardního lineárního motoru 1FN3 s novým lineárním motorem 1FN6, jenž má unikátní patentovanou konstrukci. Hlavní výhodou je fakt, že sekundární strana neobsahuje permanentní magnety, a nepřitahuje tak železné materiály (např. odpad při obrábění kovů).
Pro projektanty je připravena vzorová aplikace využívající integrované bezpečnostní funkce pohonů Sinamics, které jsou vybaveny bezpečnostními funkcemi odpovídající aktuálním bezpečnostním normám. Celý model je řízen systémem Simotion D, který využívá i další bezpečnostní prvky.
Pro jednouché polohovací aplikace bude prezentována nová řada pohonů Sinamics S110, jež nabízí celou škálu funkcí, včetně funkcí bezpečnostních. Tento pohon je určen pro jednoduché, ale i náročnější jednoosé aplikace, vhodný je i pro repase starých analogových pohonů.
Součástí veletržní prezentace bude také ukázka nových verzí softwaru pro návrh a oživení elektrických pohonů - Sizer a Starter. Představeno bude i vývojové prostředí Simotion Scout a jeho nové funkce.
http://www.siemens.cz
produktová videa firmy Siemens naleznete na www.streamtech.tv