12 Březen 2009
T+T 1-2/2009

Zimní počasí dokáže vykouzlit překrásné scenérie a připravit nám mnoho radovánek. Z hlediska údržby našich domů tomu však bývá naopak. Sníh, voda a mráz dokáží napáchat značné škody, jako jsou například mrazem roztrhané okapové žlaby, zatékání vody do objektu nebo rampouchy ohrožující chodce.

Tyto problémy řeší elektrický systém ochrany okapových žlabů. Jeho podstata spočívá v prevenci. Zamezuje zamrznutí okapů v době, kdy nám do žlabů ještě odtává sníh, ale teploty již začínají klesat pod bod mrazu.

Zdroje tepla
Topnou část systému představují elektrické topné kabely pevné konstrukce, konstruované pro použití v okapových žlabech. Jsou vybavené ochranným opletením a izolací proti UV záření. Používáme kabely dvou typů: hotové odporové okruhy se stálým výkonem nebo samoregulační topné kabely s proměnným výkonem, závislým na teplotě a přítomnosti vody.

Systém samoregulačních kabelů FroStop

Výdej tepla samoregulačního topného kabelu zajišťuje teplotně závislý odporový prvek, který je umístěn mezi dvěma paralelně vedenými měděnými vodiči. Technické provedení umožňuje automatické zvyšování nebo snižování jeho výkonu (což se projeví změnou teploty vodiče) na kterémkoliv místě celé jeho délky v závislosti na okolní teplotě a ochlazovacích podmínkách. Například samoregulační kabel FroStop Black, určený pro běžné okapové žlaby a svody, vykazuje na vzduchu při teplotě 0 °C 16 W/m, je-li však obklopen ledem a sněhem naměříme již 28 W/m. Tato vlastnost samoregulačních kabelů přináší značné provozní úspory.

Kotevní technika

Na správném ukotvení topných kabelů záleží jejich funkčnost a spolehlivost. Kotevní technika musí dlouhodobě fixovat vyhřívání na požadovaném místě a odolat značným silám, kterými na ni sníh a led působí. Dodavatel systému nabízí vedle širokého spektra kotevní techniky pro různé aplikace i individuální řešení nestandardních případů.

Regulace

Správná regulace rozhoduje o funkčnosti systému a ovlivňuje provozní náklady. Pro instalace menšího rozsahu (například se samoregulačními kabely) dostačuje použití intervalového teplotního regulátoru, na kterém nastavíme kritické rozmezí teplot, při nichž dochází k zamrzání (cca 3 °C až -7 °C). Při nižších teplotách už u dobře zateplených budov nedochází k odtávání, sníh drží na střechách a není nutné okapy vyhřívat.
Ve většině případů je však vhodnější zajišťovat regulaci pomocí automatických jednotek, které nabízejí nejvyšší spolehlivost a efektivitu systému. Bystrý správce ledu – řídící jednotka devireg 850 – snímá teplotu, indikuje přítomnost ledu a sněhu, hlídá znečištění senzoru, umožňuje rozdělení objektu na severní a jižní zónu, je vybaven alarmem, evidencí provozních hodin (nákladů) a řadou dalších funkcí.

www.storc.cz