Slyšel jsem vyprávění o pánovi, který vztahy mezi světlem a zvukem vykládal na následujícím příkladu: "když zapnu televizi, napřed slyším zvuk a teprve pak vidím obraz, takže je jasné, že zvuk je rychlejší než světlo." Jeho revoluční názor se naštěstí neujal. V lednu navštívil Prahu "šílený vědec", který má také velmi zajímavé názory, jak pracovat se zvukem, doufám, že ty jeho se ujmou.
F. Joseph Pompei
Americký vědec Joseph Pompej, některými kolegy nazývaný "šílený vědec", má totiž hlavně vynikající nápady a navíc schopnost jejich realizace, již jako šestnáctiletý pracoval v Bose Corporation (světový leader ve vývoji reproduktorů). Během zaměstnání vystudoval vysokou školu a při dalším vzdělávání v MIT institutu sestrojil a v roce 1998 světu představil svůj vynález "audio spotlight" – zvukový reflektor. Jedná se o speciální reproduktor, který vysílá zvuk obdobně jako reflektor vysílá světlo: v úzkém, přesně cíleném paprsku a na velkou vzdálenost. Člověk stojící mimo tento paprsek zvuk neuslyší.
Princip audioreflektoru
Snaha o vytvoření zařízení tohoto typu je jistě starší než mladý vědec Joe Pompei, ale jeho jako prvního napadlo nevysílat samotný zvukový signál, ale ultrazvuk o mnohem kratší vlnové délce, který se změní na slyšitelné vlny teprve okamžikem, kdy narazí na překážku. Utrazvukový signál se šíří mnohem příměji než zvuky slyšitelné lidskými smysly. Dokážeme-li vypočítat, jak se ultrazvuk zachová při střetu s překážkou a jaké vlnění bude jeho výsledkem, je také možné celý proces obrátit a podle námi očekávaných výsledných zvuků vypočítat, jakou frekvenci má mít ultrazvuk, který z reproduktoru vysíláme. Zdrojem slyšitelného zvuku je pak skutečně posluchač, s nímž se utrazvuk srazí, také se však může tímto zdrojem stát cokoliv jiného, co mu postavíme do cesty: exponát v galerii, billboard, informační panel.
Audioreflektory dnes
Příležitosti k účelnému využití audioreflektorů vidíme prakticky na každém kroku. Představte si autosalon vystavující 30 automobilů, informace ke každému vozu uslyšíte, až budete stát před ním. V galerii může být osloven libovolný počet skupin návštěvníků na různých místech a místnost přesto zůstane tichá. Na tiskové konferenci mohou různé skupiny poslouchat překlad do svého jazyka a to bez sluchátek a bez jakéhokoli rušení okolí. Přestože zákazníky firmy Holosonic, kterou Pompei podnikavě založil k šíření svého vynálezu, jsou takové firmy jako British Airlines, Daimler Chrysler nebo Marks & Spencer, nejsme dosud svědky masového rozšíření, které by ulevilo našim uším. Důvody jsou zcela prozaické, mezi hlavní bude jistě patřit vysoká cena, která se pohybuje kolem 50 000,- Kč za sestavu.
V současné době se audioreflektory vyrábějí sériově ve dvou velikostech: Menší AS-16 se stranou čtvercového reproduktoru 40 cm a větší AS-24 s délkou strany 60,3 cm, tlouštka je překvapivě malá, asi 1 cm. Systémy Audio Spotlight jsou méně citlivé na poslechovou vzdálenost než tradiční reproduktory, nejlepší poslechová vzdálenost se nastavuje ovlivněním ultrazvukové nosné vlny, může být tedy ve vzdálenosti 2 m, ale také až ve vzdálenosti 20 m, za dobrých podmínek a správným nastavením jsou však slyšitelné i na vzdálenost 200 metrů s minimální výkonnostní ztrátou.
Už jste "to" slyšeli?
V České Republice momentálně žádnou stálou aplikaci audioreflektorů nenajdeme, koncem minulého roku probíhal zkušební provoz u informačního panelu v OC Chodov v Praze. Nyní tuto technologii testuje Česká pošta na jedné pražské pobočce. Kdo má štěstí, může se s audioreflektory seznámit na některé příležitostné akci, protože i u nás je možné od místního obchodního zástupce zařízení koupit nebo i pronajmout.
Ve světě se můžete setkat s audioreflektory již na mnoha místech, tak se nepolekejte, charakter zvuku je totiž neobvyklý, zní, jako by vám někdo tiše, ale velmi dobře srozumitelně mluvil přímo do ucha, někdo dokonce říká "uvnitř hlavy", což je způsobeno výše popsaným principem vzniku slyšitelného signálu. S instalacemi se můžete setkat například v Tait Gallery v Londýně, v Bostonské Symphony Hall, v zábavním Tokyjském centru Sega Joypolis a na stovkách dalších míst.
www.audioreflektory.cz