Nadace ČVUT Media Lab založená na podporu nejlepších studentů českých vysokých technických škol představí výsledky osmi projektů vzniklých z poskytnutých grantů v oblasti strojírenství, elektrotechniky a informatiky. Druhý ze série workshopů se uskuteční ve čtvrtek 12. listopadu v hotelu Christie na Praze 1.
Studenti představí pokračování projektu HexaSphere, sférického polohovacího zařízení a první inovaci svého druhu od doby Kardanova závěsu. Nové možnosti využití tohoto zařízení byly opět prezentovány na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Dlouhodobým projektem je vývoj studentského závodního automobilu CTU CarTech. Studenti letos dokončili vývoj a testování svého vozu a podělí se o zkušenosti z prvního závodu v Německu.
Zakládajícími partnery Nadace jsou společnosti Škoda Auto a Škoda Holding, zakládajícími členy pak firmy CertiCon a Rockwell Automation. Finanční prostředky sponzorů Nadace ČVUT Media Lab jsou rozdělovány talentovaným studentům technických vysokých škol v ČR. Na výběru studentů a projektů se podílejí renomované osobnosti z vysokých škol a průmyslové sféry z celé České republiky.
Průmyslové a další společnosti mohou těžit i z dalších projektů. Využití řídicích algoritmů z projektu Robustního řízení PMSM je zajímavé pro průmyslovou výrobu, kde přinese úsporu nákladů na informační technologie. Únavu materiálu zkoumá projekt zabývající se tribologickými vlastnostmi pryže. Prostředí pro modelování inteligentní organizace dopravy na dálnici, a v důsledku tedy i zvýšení bezpečnosti a plynulosti, jsou výsledkem projektu Multiagentních systémů využívajícího umělé inteligence a simulace.
Ve spolupráci s VÚTS Liberec se studenti zabývali dynamikou elektronických vaček. O nabytých zkušenostech v oblasti zpracování relačních dat v bioinformatice pohovoří student vyslaný Nadací na výzkumnou stáž na prestižní institut do Japonska. Významný ekologický dopad lze očekávat u projektu, který si klade za cíl navrhnout model pasivního domu pro testování řídicích algoritmů snižujících spotřebu energie a zároveň udržujících dobrou kvalitu vnitřního prostředí v budově.
„Partneři a členové Nadace neočekávají, že podpora Nadace je investicí s okamžitou návratností. Je třeba ji chápat spíše jako podporu dlouhodobé vize systému výchovy a rozvoje vysoce kvalitních lidských zdrojů nezbytných pro celosvětově konkurenceschopné technické a výrobní prostředí v České republice. Ze strany partnerů jde o odvážnou investici do budoucnosti naší země,“ uvedl Vladimír Mařík, předseda správní rady Nadace ČVUT Media Lab.
Další informace o Nadaci ČVUT Media Lab získáte na internetových stránkách www.cvutmedialab.cz nebo na kontaktu:
Prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc.
tel. +420 224 357 421
mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript