11 Květen 2005

Benzin1.jpgMinisterstvo průmyslu a obchodu zatím nezveřejní seznam čerpacích stanic, kde Česká obchodní inspekce (ČOI) nedávno zjistila prodej nekvalitních pohonných hmot, včetně nafty s příměsí levnějšího topného oleje. Podle MPO by zveřejnění těchto informací mohlo zkomplikovat policejní vyšetřování výroby a prodeje ředěné nafty.

"Seznam (čerpacích stanic) nebude zatím zveřejněn. Požádala nás o to policie, protože by to mohlo narušit vyšetřování," řekl dnes ČTK mluvčí MPO Ivo Mravinac. ČOI nedávno zkontrolovala zhruba 500 vzorků pohonných hmot, z nichž zhruba deset procent nevyhovělo pravidlům. Odborníci v naftě našli těžký topný olej a v benzinu technické benziny.
Mravinac soudí, že ředění pohonných hmot ustane. Podle něj je dokázáno, že se benzin a nafta nemíchají u čerpacích stanic, ale na trase mezi výrobcem a konečným prodejem. "Protože Česká obchodní inspekce teď výrazně zvýší kontroly a policie se do toho obula s plnou vervou, tak je nejvyšší pravděpodobnost, že ti, kteří se do toho šlendriánu pustili, toho nechají," řekl Českému rozhlasu. Spotřebitelé by tak měli v nejbližší době nakupovat pohonné hmoty odpovídající normám. "O tom jsme naprosto přesvědčeni," dodal Mravinac.
Podobný názor zastává i generální ředitel ČOI Jiří Pěkný. Ten ČRo řekl, že inspekce zintenzívnila kontroly, a navíc se rozhodla zvýšit pokuty na několikanásobek. Pěkný doporučuje motoristům, kteří mají podezření, že natankovali nekvalitní pohonné hmoty, aby ihned kontaktovali inspekci. "V současné době jsme schopni zjistit vzorek nafty nebo benzinu během 1,5 dne," ujistil.
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban v nedělním diskusním pořadu televize Nova oznámil, že chce seznam zveřejnit, neboť nekvalitní pohonné hmoty mohou mít nepříznivý vliv na bezpečnost provozu a mohou poškodit i motory automobilů. Jedním dechem však poznamenal, že nejprve musí prověřit, zda mu v tom nebrání zákony.
Rozhodnutí MPO nezveřejňovat zatím čerpací stanice, jež nabízely nekvalitní pohonné hmoty, se příliš nezamlouvá Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). "Samozřejmě bychom uvítali, kdyby seznam mohl být zveřejněn. Nicméně, pokud by kvůli tomu hrozilo porušení zákona či narušení průběhu vyšetřování, tak se asi nedá nic dělat. Nicméně doufáme, že se veřejnost ta jména v co nejkratší době dozví," řekla ČTK mluvčí SOS Ivana Picková.
Topný olej určený k vytápění je osvobozen od daně; nafta je zatížena spotřební daní 9,90 koruny za litr. Státní rozpočet by tak kvůli prodeji ředěné nafty mohl přijít o značné finanční částky. Podle odhadu šéfa ČOI Pěkného by se daňové úniky mohly ročně vyšplhat až na několik miliard korun.
Například v Královéhradeckém a Pardubickém kraji ČOI v prvním čtvrtletí letošního roku odebrala u čerpacích stanic téměř 50 vzorků pohonných hmot, z nichž požadovaným parametrům nevyhověl každý šestý. "Převážně nevyhověly vzorky nafty. V několika případech palivo mohlo poškodit i motor vozu," řekl ČTK ředitel hradeckého inspektorátu ČOI Karel Nohejl. Problémy se podle něj vyskytovaly hlavně u menších stanic na méně frekventovaných tazích. Podezření na ředění nafty LTO inspektorát neřešil.