Premiér a ministr životního prostředí oznámili, že plánují pokračování úspěšného dotačního programu Zelená úsporám. Ten by měl v příštím roce začít přispívat na energetická opatření v rodinných domcích. Pro první rok provozu počítá program s částkou 1,4 miliardy korun. Peníze do programu budou putovat z prodeje emisních povolenek v evropském systému obchodování s emisemi.
Program, o kterém ministerstvo životního prostředí mluví jako o Nové Zelené úsporám, má začít přijímat žádosti od majitelů rodinných domů od počátku srpna 2013. Přihlásit se o dotace budou moci ale všichni, kdo své domy zateplí už od počátku roku 2013. Všechny žádosti se budou podávat elektronicky. Pro zájemce, kteří nebudou moci nebo chtít podávat žádost přímo ze svého počítače, bude možné využít poradenská centra Státního fondu životního prostředí. Ta jsou ve všech čtrnácti krajích České republiky.
Nová Zelená úsporám by měla být otevřená až do roku 2020. Nově ale budou vyhlašovány jednotlivé výzvy, což by mělo usnadnit administraci celého programu. V prvním roce tak dostanou dotace rodinné domy, v dalších letech pak velké obytné domy, jak panelové, tak cihlové, a veřejné budovy. V rámci programu by se po celou dobu trvání měl udržet poměr investic 70 % pro soukromé budovy a 30 % pro budovy obecní. Program počítá se třemi úrovněmi státního příspěvku až do 50 % ceny investice do energetických úspor u soukromých domů. Vedle přímé dotace počítá program i se státní garancí za úvěry.
Podle premiéra Petra Nečase (ODS) představuje Zelená úsporám klíčový program pro růst ekonomiky, který pomůže především malým a středním podnikům. „Jedna koruna státní podpory vložená do programu přinese více než dvě koruny v dodatečném růstu hrubého domácího produktu,“ prohlásil při představení programu Petr Nečas. Celkem má jít o více než 75 miliard korun. Podle premiéra program přinese více než 70 000 pracovních příležitostí. Dotační program prý přinese úspory pro občany i daňové poplatníky a zvýší energetickou bezpečnost státu. „A pro ty, kdo tomu věří, se také sníží emise skleníkových plynů. Někteří z nás v této věci nejsou věřícími,“ sdělil premiér novinářům.
„Z hlediska rychlého nasazení prorůstového opatření je tohle asi nejlepší, co se dá dělat,“ řekl novinářům ekonom Miroslav Zámečník. Největší výhodou je podle něj rychlé spuštění programu a dopad na malé firmy v regionech. Podle propočtů ekonomického týmu přinese jedna investovaná koruna průměrné úspory 0,035 kilowatthodin za rok. To představuje celkové úspory 2,35 TWh za rok. Obdobně snižuje i emise skleníkových plynů, podle ministerských propočtů ročně o 893 000 tun CO2 ročně.
Celkem ministerstvo počítá s investicemi ve výši 28 miliard korun. „Vycházíme ze střední hodnoty odhadu, který se pohybuje od 17 miliard do 36 miliard korun,“ vysvětlil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Jeho tým počítá s průměrnou cenou evropské povolenky na úrovní 5 euro.
V rámci Evropské unie se aktuálně řeší, zda část povolenek pro další obchodovací období vyřadit z obchodování. To by přineslo zvýšení ceny povolenky, a tím teoreticky i více peněz pro české domácnosti. Podle Tomáše Chalupy ministerstvo o návrhu stále jedná. „Česká pozice by měla být jasná a jednoduchá, měli bychom se držet takové metody, která nám zajistí co nejvyšší příjmy v daném čase,“ řekl Ekolistu Tomáš Chalupa.
Podle ministra životního prostředí vláda neuvažuje o změně pravidel pro prodej českých povolenek v aukcích. Ty podle rozhodnutí parlamentu velké energetické firmy dostávají z části bezplatně, výměnou za úsporná opatření na svých provozech. Pro období 2013 – 2019 jde o povolenky v hodnotě necelých 50 miliard korun. Za ty mají firmy investovat do opatření v hodnotě více než dvojnásobné. Podle kritiků je ale konečná účinnost takových opatření poměrně nízká, zatímco programy jako je Zelená úsporám by mohly přinést v důsledku vyšší úspory energií. „Rozhodnutí bylo dáno, má svou vnitřní logiku a byla schváleno i parlamentem. Považoval bych za nekorektní, kdybych proti nim bojoval,“ řekl Ekolistu ministr Tomáš Chalupa.
Návrh programu vítají i nevládní organizace. „Rodiny ušetří na vytápění tisíce korun ročně a snížíme naši nechtěnou závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska,“ shrnuje Karel Polanecký postoj Hnutí Duha. Podle něj by měl premiér Nečas na program vyčlenit daleko více peněz z evropských fondů, protože současný návrh zdaleka nestačí pro všechny zájemce.
zdroj: ekolist