Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně ve spolupráci s Ústavem anorganické chemie Akademie Věd České republiky a americké vědecké organizace Electrochemical Society uspořádali v uplynulých dnech 11. ročník mezinárodní konference Advanced Batteries, Accumulators and Fuel Cells. Konference se konala od 19. – 22. září v sídle rektorátu VUT v Brně.
Hlavním diskutovaným tématem konference byl materiálový výzkum látek nezbytných pro vývoj lithno-iontových akumulátorů, a to především většího výkonu, dále oblast gelových polymerních elektrolytů, nové materiály v oblasti olověných a klasických Ni- Cd akumulátorů a také palivových článků.
Tato akce je již jedenáctá v pořadí obdobných akcí, které se na podnět prof. Ing. Jiřího Vondráka, DrSc. a doc. Ing. Marie Sedlaříkové pořádají každoročně. A o spokojenosti s akcí hovoří jedna z organizátorů: „Vzhledem k současným úsporným opařením ve firmách a universitách byla účast sponzorů i zúčastněných překvapivě dobrá. Nepřijeli kolegové z Ruska a z Ukrajiny. Kolega z Argentiny přijede až v říjnu a to na tři týdny. Konference splnila své poslání,“ dodává doc. Sedlaříková.
Konference se zúčastnilo téměř 70 odborníků zejména z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa, Itálie a Bulharska. Vlastní jednání probíhalo v krásně restaurované aule rektorátu VUT. Celou konferenci provázela pohodová atmosféra a zajímavý doprovodný program. „V pondělí byla společná večeře, v úterý jsme navštívili znojemské vinné sklepy, rotundu, Malovaný sklep v Šatově a ve středu jsme navštívili nový komplex Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, který se bude slavnostně otevírat 7. října. Na fakultu byl odvoz zorganizován pomocí elektromobilů“ dodává hlavní organizátorka konference doc. Ing. Marie Sedlaříková, CSc.
Velký význam hrála účast význačných osobností z řad odborné veřejnosti. Zejména doc. Dr. Stefan Koller, Technická Univerzita Graz a společnost VARTA, dále Laura Bohne (Bosch) a Germano Ferrara z University v Palermu. Hlavním tématem hovorů odborníků a prezentací byly zejména: Nové směry ve vývoji lithiových baterií včetně zlepšení jejich bezpečnosti a jejich použití v elektromobilech – toto téma se hodí zejména na elektromobily vyráběné a vyvíjené na půdě FEKT a VUT. A s jakými závěry se účastníci konference rozcházeli? „Na setkáních tohoto typu není častým zvykem sepisovat jakoukoli závěrečnou deklaraci. Všichni účastníci však kladně hodnotili vývoj v oboru, který určitě povede k ekonomickému využití nových poznatků a i dobrou organizaci konference s tím, že se těší na příští rok, z doprovodného programu si nejvíce cenili návštěvy ve Znojmě a přesunu do nového sídla Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT – Technická 10, pomocí elektromobilů,“ dodává s úsměvem prof. Vondrák.
Konference také – jako každoročně – poskytuje půdu pro studenty UETE, kteří tak mohou prezentovat své výsledky na mezinárodním fóru. Tyto práce řídí oba organizátoři, a to především prof. Ing. Jiří Vondrák, DrSc., specialista z oblasti elektrochemie pevných látek. Navíc, vybrané příspěvky budou publikovány v mezinárodních impaktovaných časopisech formou zvláštního čísla.
Poděkování patří partnerům konference – ECS, ALLIO, sponzorům – HTEST, SPECION, BOCHEMIE, METROHM, SIGMA-ALDRICH a ENVINET a. s., a také mediálním partnerům – ALL FOR POWER, Brno Business, TZB – Info, Třetí ruka podnikatele a Technika a Trh.
„Věříme, že se setkáme příští rok s ještě větší návštěvou této významné akce, je milé vždy potkat kolegy, a také podiskutovat o nových trendech. Rámcově předpokládáme, že se potkáme na další konferenci v září roku 2011. Podrobné určení bude možné až v souladu s kalendáři jiných vědeckých organizací, s termínem veletrhu v Brně a zahájením výuky na vysokých školách, také program budeme plánovat, až později, ale myslíme si, že příští ročník zavítáme na zámek do Valtic a blízkého vinařského okolí,“ uzavírá doc. Sedlaříková.
Podrobný program konference ABAF(v angličtině), kde naleznete přednášející, prezentující a témata prezentací zde.