23 Leden 2006
Otvírat nové oblasti a překonávat dosud nepřekonané hranice v elektrotechnice, zejména při vývoji velmi malých a velmi rychlých zařízení, se s pomocí nových nástrojů a především nového pohledu na nanočástice daří vědcům z U.S. Department of Energy´s Argonne National Laboratory.
Nový objev, který vědci učinili, otevírá cestu nejen k novým počítačovým technologiím a výrobě podobných zařízení, ale podle vědců by se tyto technologie v budoucnu mohly stát faktorem řídícím celý průmysl.
Ve slitině niklu a oceli se dva víry točí opačným směrem, jeden ve směru hodinových ručiček a druhý v protisměru. Magnetická polarita středu víru, stejně jako oko hurikánu, je řízena časovou změnou magnetických vlastností, ne směrem otáčení.
Velikost studovaného materiálu byla 1 mm a plocha jádra víru asi 10 nm. Skupina vědců vedená Samem Baderem, který v Argonne působí již více než 30 let, vysvětluje, jak by tyto objevy mohly vést ke vzniku nové generace elektronických zařízení.
Když byl před 50 lety představen první počítačový hard disk, bylo třeba k uložení každého bitu informace obrovského prostoru. Současná generace počítačů vyžaduje pro uchování stejného objemu informací 50 000 000× méně prostoru než původní počítače. Nyní se nám daří celkem dobře pohybovat v nanoměřítku a nanomagnetismus je v oblasti nanotechnologií řídicím faktorem.
Podle sama Badera spočívá krása nanovědy ve skutečnosti, že vědci mohou vzít konvenční materiály, jakým je například slitina oceli a niklu, zmenšit je do nano rozměrů a utvářet zcela nové vlastnosti těchto materiálů.
„Pokud pomyslíme na dalekou budoucnost, můžeme si například představit obvody, kde budou počítače a podobná zařízení řízena tokem spinu, nikoli elektrického náboje, a dojde tedy také k úspoře nevyužité tepelné energie, kterou produkují zařízení používaná v současnosti.
Stejně jako i ostatní materiály v nano měřítku, také nano magnety získávají nové vlastnosti, některé zcela nepředvídatelné. Porozumění této nepředvídatelnosti stejně jako i základním fyzikálním principům je pro vědce velmi důležité, zvláště pro rozvoj nových technologií.
Vědci vytvořili materiál ve tvaru eliptických kotoučů, každý nesoucí dvě vírová jádra, který stimulovali materiálem s magnetickým pulsem, a následně pozorovali jeho chování.
První experiment odhalil unikátní dynamické chování dvou vzájemně se ovlivňujících magnetických vírů.
Celý tento proces mohl být monitorován díky použití nového nástroje pro měření frekvence spinové rezonance, vyvinutý Frankem Fradinem. K interpretaci experimentálně zjištěných dat bylo použito numerického modelu vytvořeného studentem post-doktorandského studia Kristenem Buchananem.
„Každý krok na této cestě byl uměním,“ řekl Sam Bader, „ od samotné výroby materiálu, přes měření spinu až po vytvoření software pro názornou ukázku získaných dat pomocí videa.“
http://www.anl.gov