31 Leden 2006
Moderní medicína doposud nenašla účinný lék, který by zabraňoval šíření rakovinových buněk. Přesto se otvírají nové a nadějné perspektivy. Výzkumní pracovníci koncernu BAYER, Leverkusen, pracují intenzivně na inovačních koncepcích, v nichž diagnostika a terapie spolu „rostou“ a mohou být individuálně přizpůsobeny na každého pacienta. Samotná rakovinová terapie nenabízí zatím 100 % garanci úspěchu. Důvodem jsou příčiny a formy tumorového onemocnění, které jsou rozmanité. Dá se říci, že léky působí na každého člověka rozdílně. Základ leží nejčastěji v genech, které tvoří naši individualitu.
Smrtelné nebezpečí rakoviny začíná kdekoliv v lidském těle – z počátku bez bolesti a neviditelně. V průběhu určitého času však větší tumory začínají rychleji růst a tvoří v těle dceřiné nádory – metastáze.Rakovinová terapie se rozvíjí již řadu let a v současné době, díky buněčnému a genovému výzkumu se může – i její počáteční fáze – specificky klasifikovat a ovlivňovat důsledným ošetřováním. Dnes zaujímá zhoubné bujení v průmyslových zemích hned za infarktem myokardu druhé místo, pokud se týká úmrtnosti osob. Celosvětově ročně onemocní rakovinou cca 11 milionů lidí, z toho 6,7 milionu této zákeřné chorobě podlehnou.
Tato záludná nemoc postihuje muže nejvíce jako rakovina plic a prostaty, u žen zase jsou nejvíce postižena prsa a děložní krček. Výzkumným pracovníkům firmy Bayer HealthCare se podařilo vyvinout biologicky aktivní látku „SORAFENIB“, která v případě několika druhů rakoviny zabraňuje růstu rakovinových buněk. Mimo to blokuje „SORAFENIB“ tvorbu cév, které zásobují tumor.
Naskýtá se otázka, jak rozpozná lékař, která forma rakoviny u pacienta existuje ? Klasické rozdělení podle výchozích zasažených orgánů – tedy např. rakovina plic prostaty, prsu, ledvin – bude možná brzy překonaná. Vědci firmy Bayer HealthCare vyvinuli také diagnostické testy, které na základě tzv. biomarkerů vytvoří molekulární profil tumoru a tento umožní, - přesněji jako dosud – charakterizovat.
Autor: Ing. Václav Matys