27 Leden 2010

Firma LANXESS AG staví ve městě Bitterfeld nový chemický závod. Koncern se speciální chemií tak začíná rozvíjet nové obchodní odvětví pro úpravu vody. Investiční objem budoucího projektu představuje celkovou sumu přibližně 30 milionů eur. Firma LANXESS bude v Bitterfeldu vyvíjet a vyrábět takzvanou membránovou filtrační technologii.

Membránová filtrace
Pomocí membránové technologie budou filtrovány nežádoucí látky z vody. Chemické složení a struktura membrány umožňují filtraci látek jako jsou dusičnany, pesticidy, herbicidy, viry, bakterie a jiné částice nepatrných rozměrů. Membrány tak představují selektivní dělicí stěnu. Prostřednictvím této – pro firmu LANXESS nové –technologie otevírá koncern další aplikační oblasti při úpravě vody. Samotný objem financí pro globální trh s membránami se v současnosti odhaduje na přibližně jednu miliardu eur a vykazuje stoupající tendence.

Závod na iontové výměníky v Indii
Ve stejné době buduje firma LANXESS závod na výrobu iontových výměnníků v indické Jhagadii, který bude spuštěn do provozu ještě v tomto roce. Nové zařízení v Indii bude nejmodernějším zařízením svého druhu v Asii. Zařízení bude mimo jiné dodávat produkty na výrobu ultra čisté vody pro polovodičový a farmaceutický průmysl, pro průmyslovou úpravu vody, výrobu potravin a výrobu elektrického proudu. Firma LANXESS spustila prostřednictvím svých nových závodů v Bitterfeldu a Jhagadii svůj největší investiční program pro trh s vodou od vzniku koncernu.

Voda jako perspektivní artikl

„Kvalitní voda bude na celém světě nepostačujícím a proto i stále vzácnějším zdrojem. Pomocí přelomové investice firmy LANXESS do nového závodu v Bitterfeldu můžeme nabízet přídavné produkty pro úpravu vody a vybudovat si již teď silné postavení na trhu,“ řekl předseda představenstva společnosti LANXESS AG, pan Axel C. Heitmann. „S našimi špičkovými produkty, jako je například vysoce výkonný iontový výměnník značky Lewatit, přispíváme již dnes k tomu, aby se minimalizovali globální problémy s vodou.“

Pryskyřice pro úpravu vody
Výrobní zařízení v Bitterfeldu s monodisperzní technologií je největším a nejmodernějším zařízením svého druhu na světě. Špičkové pryskyřice se používají mimo jiné při úpravě vody, výrobě elektrické energie, v mikroelektronice, v oblasti zásobování pitnou vodou nebo při úpravě potravin. K široké paletě používání drobných perel z pryskyřice patří například odstraňování vodního kamene nebo odstraňování soli z vody – v myčce na nádobí, ale rovněž používání ve vodních filtrech k dekarbonizaci a odstraňování těžkých kovů z pitné vody. Mimo Bitterfeldu vyrábí firma LANXESS pryskyřice do iontových výměnníků značky Lewatit rovněž v Leverkusenu.

www.lanxess.com