Kalibrační pece jsou již dlouhou dobu uznávaným a spolehlivým nástrojem pro kalibraci teplotních snímačů v provozech i laboratořích. Jako takové jsou předmětem intenzivního vývoje, jehož výsledkem je promítnutí zkušeností uživatelů do vlastností nových modelů.
Od letošního roku je tak k dispozici nová kompletní řada kalibračních pecí AMETEK JOFRA s označením RTC. Třemi modely pokrývá rozsah teplot od -45 do 700 °C. Rozsah teplot pokrývaný kalibrátory JOFRA je tedy stále -90 až 1200 °C, hlavním přínosem řady RTC je významné zlepšení parametrů v nejčastěji používaných rozsazích teplot. Jednotlivé modely nesou označení RTC 156 (-30 až 155 °C), 157 (-45 až 155 °C) a 700 (33 až 700 °C). Každý model je k dispozici ve třech konfiguracích A, B, C, které definují stupeň výbavy kalibrátoru. Verze A je kalibrační pec s interním etalonem, B je nejvyšší konfigurace – model A doplněný o měřící vstupy pro externí referenční teploměr Pt100 a univerzální vstupy pro měření výstupu kalibrovaných snímačů (TC, RTD, mA, V, kontakt), verze C je pak kompromisní provedení – model A doplněný o měřící vstup pro externí referenční teploměr Pt100.
Při kalibraci teplotních snímačů je jedním z nejdůležitějších parametrů stabilita nastavené teploty. Kalibrátory RTC udržují nastavenou teplotu v pásmech od 0,005 do 0,02 °C v závislosti na nastavené teplotě a modelu kalibrátoru. Vylepšením tohoto parametru byla významně ovlivněna výsledná nejistota kalibrace. Vzhledem ke stabilitě bylo rozšířeno i rozlišení displeje přístroje. Veškeré údaje o teplotě lze zobrazit s rozlišením 0,001 °C. Na displeji můžeme vidět následující údaje: aktuální teplotu měřenou interním etalonem (modely A,B,C), aktuální teplotu měřenou externím etalonem (modely B,C), nastavenou teplotu (modely A,B,C) a dále teplotu měřenou kalibrovaným snímačem (model B).
Dalším vylepšeným parametrem je rychlost dosažení požadované teploty. RTC 700 dosáhne 700 °C za 45 minut a –30 °C dosáhne RTC 157 za 17 minut!
Nejzásadnější novinkou je ale systém kontrolující axiální homogenitu teplotního pole v jímce pece. Je označen zkratkou DLC (Dynamic Load Compensation) a jeho princip spočívá ve vyhodnocení vlivu kalibrovaného snímače na teplotní pole a v následném rozdělení výkonu tak, aby byl vliv snímače eliminován. Jde o vylepšení duální technologie kalibrační jímky doplněním o snímač monitorující teplotní diferenci mezi dvěma body v jímce pece. Díky umístění snímače v těsné blízkosti snímače kalibrovaného, je dosaženo výborného výsledku v kompenzaci teplotního gradientu. Pece jsou k dispozici v dvou hloubkách 160 (RTC 156,157) a 200 mm (RTC 700).
Funkce dokumentačního kalibrátoru
Kalibrátory JOFRA RTC v provedení B disponují i funkcemi spojenými se sběrem kalibračních dat, jejich uchováním a dalším zpracováním. Verze B je kompletní kalibrační stanicí, s možností tvorby a tisku kalibračních listů. V provedení B disponuje kalibrátor měřícími vstupy pro volitelné připojení externího etalonu Pt100 a vstupem pro měření odezvy testovaného snímače. Testovaným snímačem může být odporový teploměr (Pt50, Pt100, Pt500, Pt1000), termočlánek (E, J, K, L, N, R, S, T, U, XK), snímače s napěťovým výstupem (0-4 V, 0-12 V), snímače s proudovým výstupem (4-20 mA) a teplotní spínač. Při použití externího etalonu deklaruje výrobce přesnost až ±0,04 °C.
Software
Software JOFRACAL, podporující několik scénářů kalibrace, dělá z přístroje dokonalý dokumentační kalibrátor a je součástí dodávky. Uživatel může volit mezi použitím s automatickým odečtem hodnot a zadáváním hodnot získaných jiným přístrojem. Až 20 kalibračních procedur je možné z programu přenést do paměti kalibrátoru. Díky paměti přístroje může kalibrace probíhat jak v laboratoři, tak i kdekoliv v provozu. Každý snímač tak má vlastní soubor výsledků, který lze editovat na displeji přístroje a následně přes USB importovat do PC.
Ing. Jan Kašpar, TECTRA a.s.