18 Leden 2007

38810_Pivo.jpgDíky řídicímu systému společnosti Siemens mohou pivovary dohlížet na celý proces vaření piva na jediném monitoru, což jim umožňuje rychleji a ekonomičtěji produkovat pivo a zajistit, aby kvalita chuti zůstala na stejně vysoké úrovni. Systém s názvem Braumat se skládá z hardwarové a softwarové části. Podle informací v nejnovějším vydání výzkumného magazínu Pictures of the Future umožňuje speciální řídicí technologie systému přístup ke všem zařízením a k zobrazení všech informací i řídicích modulů používá grafiku.

Kliknutím myší může například operátor přidat do piva více chmelu nebo do lahví při plnění piva přidat limonádový extrakt. Systém výrobu dále více zprůhledňuje sdílením procesních informací. To zvyšuje rychlost, jakou lze odhalit a odstranit závady, a přispívá k úspoře nákladů. Odborníci na automatizaci společnosti Siemens systém upravili pro různě velké pivovary a výsledky nedávno představili v Norimberku na pivovarnickém veletrhu Brau Beviale. Siemens pro malé pivovary vytvořil balíček Braumat „Compact“, zatímco verze „Plus“ je pro jejich velké kolegy a obsahuje řadu dalších funkcí. Systém Bruamat používá více než 900 pivovarů po celém světě.

Zatímco většina pivovarů ještě před několika lety nabízela pouze omezený výběr piv, produktové řady se nedávno rozšířily tak, aby splňovaly požadavky na nové druhy. Výroba nealkoholického piva, ležáku a zvláštních pivních směsí, které jsou stále častěji vyráběny s exotickými příchutěmi, musí probíhat ve stejném místě. Donedávna museli zaměstnanci často měnit přísady pro konkrétní recepturu přímo na místě. To byl časově náročný postup, který nezaručoval stejnou kvalitu.

Nové balíčky Braumat na druhou stranu nabízejí pivovarům bezprecedentní úroveň flexibility výroby. Integrovaný software sládkům umožňuje vytvářet nové receptury na obrazovce pomocí funkce „drag and drop“, kterou můžeme najít třeba v kreslicích programech. Sládkové mohou navíc změny ihned zapracovat do procesu vaření nebo kompenzovat přírodní kolísání surovin použitím většího množství sladu nebo chmelu. Bez ohledu na změny, které zaměstnanci učiní, zaznamená Braumat každý krok ve svém archivu receptur. Výsledek? Každá receptura a každá i sebemenší změna v ingrediencích je plně zdokumentovaná a opakovatelná.

V roce 2005 dodala společnost Siemens pivovaru Plzeňský Prazdroj informační systém řízení výroby (Production Management and Information System). Výhodou tohoto systému je především standardizace výroby se zaručenou stálou kvalitou produkce, zjednodušená možnost přechodu na výrobu různých typů piva, neustálý přehled o všech krocích výroby, redukce nákladů a pozitivní vliv na životní prostředí díky snížení spotřeby vody, elektrické energie a zemního plynu na výrobu piva.

Siemens patří mezi největší globální elektrotechnické a elektronické koncerny. Společnost zaměstnává téměř 475.000 odborníků, kteří vyvíjejí a vyrábějí produkty, navrhují a instalují komplexní řešení na míru dle požadavků zákazníků a nabízejí širokou paletu služeb dle jejich individuálních potřeb. Siemens nabízí svým zákazníkům ve 190 zemích inovativní technologie a komplexní know-how. Společnost byla založe-na před 159 lety a působí v oblastech informace a komunikace, automatizace a pohony, energetika, do-prava, zdravotnictví a osvětlení. V obchodním roce 2005/2006 (skončil 30. září 2006) firma Siemens do-sáhla obratu 87 miliard EUR a čistého zisku 3,1 miliardy EUR.
Zastoupení společnosti Siemens AG v České republice bylo obnoveno v roce 1990. V současné době patří Siemens s více než 15.800 zaměstnanci mezi největší zaměstnavatele v ČR. V obchodním roce 2005/2006 vykázala skupina podniků Siemens v České republice obrat 58,6 miliard Kč. Siemens v České republice působí v těchto hlavních oblastech: automatizace a řízení, doprava, energetika, infor-mace a komunikace, osvětlení a zdravotnictví.
Více informací najdete na internetových adresách http://www.siemens.com a http://www.siemens.cz