07 Červenec 2008
První výrobek vyvinutý klastrem NANOMEDIC

Inteligentní bandáže na hojení závažných poranění vstupují na český trh. Vyvinuly je domácí firmy Inotex a Batist s Fakultní nemocnicí v Hradci Králové v rámci spolupráce ve vědeckovýzkumném klastru Nanomedic. Toto uskupení vzniklo před osmnácti měsíci a zabývá se aplikovaným výzkumem a vývojem produktů pro medicínu a farmacii, jako jediné svého druhu v České republice.

Trojvrstvý obvaz, který umí odvádět přebytečnou tekutinu z rány a urychluje tak léčbu infikovaných ran, diabetických defektů, proleženin či bércových vředů vznikl během několika měsíců. A vzhledem k tomu, že je složen z již schválených a certifikovaných materiálů (netkaná textilie, viskózové rouno a pletenina), by se mohl dostat velmi rychle i k pacientům. “Klinické testy vykazovaly od počátku překvapivě dobré výsledky. Když jsme nemocným na ránu aplikovali prostředek Hyiodine a přikryli ji tímto obvazem, hojila se o poznání rychleji. A sestřičky žádaly další zásilky vzorku,“ konstatuje s uspokojením profesor Luboš Sobotka, primář Gerontologicko-metabolické kliniky FN v Hradci Králové. Novinku bude vyrábet Batist z Červeného Kostelce, třetí největší výrobce obvazového materiálu v ČR. Podle jednatele firmy Jaromíra Mertlíka začne Batist obvaz nabízet už od srpna letošního roku. Cestu na celoevropský trh by mu měl usnadnit i fakt, že neobsahuje bavlnu. Ta se totiž v některých zemích nedoporučuje v obvazových materiálech používat.

Jde o první výrobek výzkumného klastru Nanomedic a další mají následovat. „Vyvíjíme obvaz s generátorem molekulárního jódu, který by měl najít uplatnění v extrémních podmínkách, například ve vojenských operacích,“ odhaluje záměry Vladimír Velebný, ředitel biotechnologické firmy CPN z Dolní Dobrouče, a současně předseda představenstva akciové společnosti Nanomedic. Pro chronické a těžko se hojící rány v klastru připravují biologicky aktivní bandáž. „Jde o suchý obvaz s vrstvou kyseliny hyaluronové a dalších látek, který v ráně reguluje vlhkost a současně dodává potřebné látky podporující hojení a regeneraci, vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Zuzana Valentová ze společnosti CPN, která je jedním z největších výrobců kyseliny hyaluronové na světě. Klinické testy obvazu, na který už byla podána patentová přihláška, mají začít ješte letos.

Odvětvový klastr Nanomedic vytvořilo na podzim 2006 celkem 15 soukromých firem (nyní už čítá 17 firem) a šestice vědeckých pracovišt a vysokých škol, které společne zkoumají, vyvíjejí a budou též vyrábět léčiva a zdravotnické prostředky s využitím nanotechnologií, jakož i strojní zařízení pro jejich produkci. V ČR bylo v posledních letech založeno na tři desítky klastrů. Využitím nanobiotechnologií pro medicínu a farmaceutické účely se však zabývá pouze Nanomedic. Vznik a rozvoj tohoto klastru podpořil Evropský fond pro regionální rozvoj a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

www.nanomedic.cz