21 Září 2007
Novou éru spolehlivého a rychlého bezdrátového internetu podle představitelů společnosti Intel příští rok odstartuje uvedení nové generace technologie WiMAX, probíhající vylepšování procesorové technologie Centrino pro laptopy a nabídka nové kategorie zařízení připojovaných k internetu. Ve snaze vlastnit menší, rychlejší a energeticky efektivnější zařízení budou uživatelé při využívání internetu pro práci i zábavu postupně přecházet na zmíněnou kombinaci technologií.
„Intel je v současnosti nezpochybnitelným lídrem trhu zejména v oblasti přenosných počítačů, které uživatelům poskytují přesně to, co potřebují – vysoký výkon, dlouhou životnost baterie i plné využití internetu,“ říká David (Dadi) Perlmutter, senior viceprezident a generální ředitel Mobility Group společnosti Intel. „Mobilní uživatelé mají nenasytnou touhu získat větší mobilitu, konektivitu a přístup k internetu bez omezení i na kapesních zařízeních. Společnost Intel jim naslouchá a v roce 2008 jejich přání vyplní dodávkou 45nm procesorů a technologie WiMAX do přenosných počítačů i mobilních internetových zařízeních (MID). Díky zmíněným technologiím budeme rovněž moci nabídnout cenově dostupné počítače a připojení k internetu rozvojovým státům a komunitám po celém světě.“Perlmutter pokračoval tím, jak Intel uživatele nadále zásobuje pokročilými mobilními procesory založenými na inovativní křemíkové technologii High-k metal gate (Hi-k), která uživatelům na cestách poskytuje tolik žádanou delší životnost baterie. Ukázal také, co můžeme v oblasti výkonnosti a životnosti baterií očekávat od příští generace procesorové technologie Centrino Duo oživené Hi-k dual core 45nm mobilním procesorem společnosti Intel, kódově označovaným Penryn. Perlmutter na přenosných počítačích s inovovanou procesorovou technologií Centrino Duo neopomněl předvést grafická vylepšení v aplikacích podporujících technologii DirectX 10.
Později v roce 2008 Intel uvede procesorovou technologii Montevina – rovněž postavenou na procesorech Penryn. Té se dočkáme ve všech typech a velikostech přenosných počítačů. Součástí Monteviny pro koncové uživatele je mimo jiné integrovaná podpora HD-DVD*/Blu-ray*, podnikům zase technologie přinese širší možnosti správy dat a nové bezpečnostní funkce. Montevina bude první procesorovou technologií od společnosti Intel pro přenosné počítače, která nabídne rovněž možnost integrovaných bezdrátových technologií Wi-Fi a WiMAX, tedy lepší širokopásmový přístup k internetu.
Mobilní WiMAX v porovnání s dalšími alternativami bezdrátového broadbandu poskytuje rychlosti v řádu několika megabitů, vyšší propustnost a lepší dosah, což je podstatné zejména v době, kdy uživatelé i na cestách požadují přístup k obsahu, jako jsou videa ve vysokém rozlišení, hudba, fotografie a další objemnější soubory. Perlmutter demonstroval mobilní WiMAX s pomocí tří mezi návštěvníky se pohybujících dopravních prostředků – vozítka Segway, golfového vozítka a skútru.
Perlmutter také nastínil, jak využívání nových nízkoenergetických technologií pomůže společnosti Intel nabízet finančně velice dostupná řešení.
Plnohodnotný internet do kapsy
Anand Chandrasekher, senior viceprezident a generální ředitel Ultra Mobility Group společnosti Intel, popsal evoluci osobního mobilního internetu, načrtl procesorový plán, podle nějž Intel v budoucnu nabídne radikální snížení spotřeby i velikosti čipů, a nakonec vyjmenoval vedoucí společnosti z oboru, které se společností Intel spolupracují na MID i UMPC (ultramobilní PC).
„Mobilní uživatelé vyžadují plnohodnotný internet, kdykoli a kdekoli – to v podstatě znamená, že tito uživatelé mobilních zařízení chtějí, aby jim byl ničím limitovaný internet bezdrátově zaveden přímo do jejich kapes,“ říká Chandrasekher. „V první polovině roku 2008 Intel prostřednictvím platformy s kódovým označením Menlow dá těmto lidem to, co hledají. Platforma byla navržena speciálně pro MID a UMPC zařízení a v porovnání s prvními UMPC na trhu bude mít asi desetkrát nižší spotřebu. Rok poté uvedeme naši platformu příští generace s kódovým označením Moorestown. Ta prodlouží životnost baterií snížením spotřeby v pohotovostním režimu – a to až 10krát v porovnání s platformou Menlow.”
Menlow je založen na 45nm Hi-k nízkoenergetickém mikroarchitekturním procesoru s kódovým označením Silverthorne a čipové sadě nové generace Poulsbo. Kromě toho bude v zařízeních založených na platformě Menlow možno volitelně mít i bezdrátové technologie – od Wi-Fi přes 3G až po WiMAX.
Chandrasekher předvedl řadu raných funkčních prototypů vytvořených skupinou Mobile Internet Device Innovation Alliance, která již funguje bezmála půl roku. „Členové této aliance spolupracují a řeší inženýrské výzvy, které zahrnují správu napájení, bezdrátovou komunikaci a softwarovou integraci,“ řekl Chandrasekher.
Chandrasekher také zprostředkoval krátký náhled na Moorestown, což je takzvaný design SOC (systému na čipu), jenž kombinuje CPU, GPU i paměťový ovladač v jediném čipu. MID postavená na platformě Moorestown budou mít jalový výkon asi desetkrát nižší než ta, která využívají platformu Menlow. Díky tomu se uživatelé budou moci těšit z delší životnosti baterie při ještě menších rozměrech.
Podle Chandrasekhera odvětvím hýbe další rozvoj kategorií UMPC a MID. Aby podpořil svá slova, pozval si Chandrasekher na pódium zakladatele a CEO společnosti Canonical* Marka Shuttlewortha a probíral s ním vstup jeho podniku do segmentu MID. Shuttleworth pak na MID zařízení postaveném na platformě Menlow předvedl jednu z prvních verzí Linuxu Ubuntu Mobile.
Kromě toho se k Chandrasekherovi na pódiu připojil i senior viceprezident Mobile and Device Solutions Business Unit společnosti Adobe. Ten popisoval produkt Adobe* AIR* a pohovořil o tom, jak kombinace zařízení MID a aplikací Adobe AIR přinese uživatelům zcela nové zážitky. Adobe AIR bude v budoucnu podporováno platformami Menlow s OS Windows i Linux.
Další novinky z IDF naleznete zde: www.intel.com/pressroom/idf