Inovace a hospodářský úspěch nejsou nutně dvě strany téže mince ani u hightech produktů. Ale bez inovačních nápadů a jejich realizace nevznikají žádná nová špičková technická řešení. Proces CMT (Cold Metal Transfer) a nový systém DeltaSpot (odporové bodové svařování) tak pro společnost Fronius představují dva základy pro průměrně 16 každoročně přihlášených kmenových patentů. V současné době je podnik držitelem 585 aktivních mezinárodních patentů, 318 dalších je přihlášeno.
„Cesta od původní myšlenky až po vytoužená ocenění renomovaných institucí je dlouhá. Vede přes technickou realizaci, která je často plná překážek, patentovou ochranu a zavedení do praxe. Zvláště počáteční fáze nového vynálezu je velmi namáhavá, než se dosáhne úspěchu,“ shrnuje typický inovační proces vedoucí oddělení výzkumu a vývoje Ing. Mgr. Heinz Hackl. Člen vedení společnosti Fronius International zodpovídá od roku 1992 za aktivity podniku v oblasti výzkumu a vývoje. Jen za posledních 5 let bylo evidováno 80 nových kmenových přihlášek a mnoho dalších přihlášek následovalo.
Systém DeltaSpot představuje tzv. „inovační trhák“, revoluční odporové bodové svařování s obíhajícími procesními pásy. Význam jeho patentové ochrany spočívá v technickém provedení. Inovační postup umožňuje spojovat kovové materiály, které nelze uspokojivě spojovat tradičním bodovým svařováním nebo je vůbec nelze spojit. Sem patří ušlechtilé oceli, hliník, spojování oceli s hliníkem a spojování více plechů. Systém DeltaSpot vede žebříček patentů ve společnosti Fronius – s 8 kmenovými přihláškami od roku 2002, více než 50 patentovými nároky a více než 35 patenty udělenými doma i v zahraničí.
Uznání inovace dokládají mnohá národní i mezinárodní vyznamenání, např. Rakouská státní cena, Welding Technology of the Year, Henry Ford Technologie Award nebo hornorakouská Cena za inovaci.
Rozhodující je však hlavně prospěch zákazníků a s tím spojený úspěch v praxi. Mezitím „běží“ svařovací proces s obíhajícími procesními pásy mimo jiné u renomovaných výrobců v automobilovém a dodavatelském průmyslu. Zde systém DeltaSpot umožňuje např. prosazování odlehčených karosérií a následkem toho pokles spotřeby pohonných hmot a provozních nákladů. Dalším důsledkem je ulehčení životnímu prostředí nižšími emisemi škodlivých látek a CO2.
Ačkoliv společnost Fronius v Rakousku co do velikosti patří spíše ke středním průmyslovým podnikům, podle počtu patentů se řadí do první desítky a podle nejnovější statistiky roku 2007 je dokonce na druhém místě.
Společnost Fronius vyvíjí, vyrábí a po celém světě prodává nabíjecí systémy akumulátorů, svařovací techniku a střídače pro fotovoltaická zařízení. Skupina má čtyři výrobní závody v Rakousku, České republice a na Ukrajině, dále pak více než dvanáct prodejních společností v Evropě a Americe. Společnost po celém světě zaměstnává 2 221 pracovníků, z toho 1 661 v Rakousku.
Čísla společnosti Fronius v roce 2007: Obrat 298,5 mil. Eur, podíl exportu 88,2 % a 12 mezinárodních prodejních společností po celém světě – z toho tři nové v Mexiku, Kanadě a Itálii a dále více než 130 mezinárodních zástupců. Podíl investic byl 16,8 %, podíl výzkumu a vývoje činí 6,8 %. Společnost Fronius je držitelem 469 platných patentů. Třetina prodaných výrobků je mladších než tři roky.
www.fronius.com