Společnosti Intel a Google* spojily síly s firmami Dell*, EDS*, Environmental Protection Agency*, HP*, IBM*, Lenovo*, Microsoft*, Pacific Gas and Electric*, World Wildlife Fund* a dalšími téměř dvěma desítkami organizací ve snaze přispět k záchraně klimatu prostřednictvím iniciativy CSCI (Climate Savers Computing Initiative. Cílem nového rozsáhlého ekologického projektu je ušetřit energie a omezit emise skleníkových plynů – prostřednictvím nastavení nových ambiciózních cílů v oblasti efektivity využití energie v počítačích a příslušných komponentech a prostřednictvím celosvětové propagace používání těchto energeticky šetrných počítačů a nástrojů řízení spotřeby.
„Typický dnešní stolní počítač vyplýtvá téměř polovinu spotřebované energie a server průměrně jednu třetinu,“ uvedl Urs Holzle, senior viceprezident pro provoz společnosti Google. „Projekt Climate Savers Computing Initiative definuje nový cíl 90procentní účinnosti využití energie, což by přineslo snížení emisí skleníkových plynů o 54 milionů tun ročně a snížení nákladů na elektrickou energii o více než 5,5 miliardy dolarů.„Povzbuzujeme firmy a jednotlivce z celého světa, aby se k nám připojili a snažili se o účinnější řízení spotřeby své výpočetní techniky a aby kupovali pouze energeticky šetrné počítače,“ dodal Holzle.
Společnosti zapojené do této iniciativy patří jak mezi zákazníky, tak výrobce výpočetní techniky (včetně producentů počítačů a čipů), dále skupiny usilující o ochranu přírody, dodavatele energií, prodejce, státní úřady a další. Formální definice členství ve skupině se bude upřesňovat v průběhu příštích týdnů.
„Iniciativa na záchranu klimatu přinese do roku 2010 snížení emisí skleníkových plynů v objemu, který odpovídá ukončení provozu více než 11 milionů automobilů nebo uzavření tepelných elektráren s kapacitou
20 500 megawattů – je to významný krok při snižování produkce plynů, které negativně ovlivňují naši planetu,“ uvedl Pat Gelsinger, senior viceprezident a generální manažer Digital Enterprise Group společnosti Intel.
„Počítače nám umožnily zefektivnit fungování světa, omezit cestování, zvýšit produktivitu, realizovat on-line překlady a mnoho dalšího,“ dodal Pat Gelsinger. „A s nejnovějšími úspornými technologiemi toho dokážeme ještě více. Snaha organizací, které stojí u zrodu této iniciativy, je jasným signálem, že společně dokážeme uskutečnit výrazné změny.“
Výrobci počítačů a komponentů, kteří se do tohoto projektu zapojí, na sebe berou závazek vyrábět energeticky šetrné produkty a splnit nebo překonat požadavky EPA Energy Star*. Všechny zúčastněné firmy musí při nákupech nových stolních PC a serverů preferovat úsporná zařízení a zavádět a používat na PC nástroje k řízení spotřeby energie.
Jednotliví spotřebitelé mohou projekt Climate Savers Computing Initiative podpořit zápisem na www.climatesaverscomputing.org spojeným s příslibem, že jejich příští počítač bude splňovat příslušná kritéria. Spotřebitelé se na webových stránkách rovněž naučí, jak plně využít existující úsporné režimy PC, jako je spánek či hibernace, a snížit tak spotřebu počítače až o 60 procent.
Název iniciativy Climate Savers Computing Initiative je licencován programem World Wildlife Fund Climate Savers, v jehož rámci se řada významných společností snaží o snížení emisí oxidu uhličitého.
„Jde o zcela první případ, kdy je náš program zaveden v rámci celého sektoru a zahrnuje výrobce, prodejce i spotřebitele,“ řekl John Donoghue, senior viceprezident organizace WWF. „Jsme velmi rádi, že můžeme společně s předními průmyslovými firmami pracovat na řešení klimatických změn.“
V první fázi budou požadavky na energetickou úspornost odpovídat doporučením EPA Energy Star, ale v příštích letech se budou zpřísňovat. Například specifikace 2007 Energy Star vyžadují, aby napájecí zdroje PC dosahovaly účinnosti alespoň 80 procent. Nová iniciativa počítá se zvýšením účinnosti do roku 2010 na minimálně 90 procent. Kromě toho jsou nastaveny ještě přísnější požadavky na napájecí zdroje běžných serverů (1U a 2U jednoprocesorové a dvouprocesorové systémy): zvýšení z dnešních 85 procent na 92 procent v roce 2010. Kompletní popis požadavků je k dispozici na www.climatesaverscomputing.org