Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nabízí službu e-Podání Hlášení pracovní neschopnosti, která lékařům umožňuje zapojit se do elektronické výměny informací. Prostřednictvím aplikace eNeschopenky, kterou vyvinul systémový integrátor KOMIX, tak byla v minulém týdnu úspěšně odeslána vůbec první elektronická hlášení pracovní neschopnosti na ČSSZ. Aplikace eNeschopenky je určena ošetřujícím lékařům a zdravotnickým zařízením a slouží k vedení evidence práce nemocných, zejména pak lékaři umožňuje předávat veškeré informace o vzniku, změně či ukončení dočasné pracovní neschopnosti elektronicky přímo ČSSZ.
Paní MUDr. Marie Kordíková a MUDr. Višnja Jakšičová, praktické lékařky z Prahy 5, úspěšně odeslaly v minulém týdnu první elektronická hlášení pracovní neschopnosti. „Aplikace eNeschopenky lékařům usnadňuje především komunikaci s ČSSZ. Formuláře, které dříve museli odesílat v podobě klasických tiskopisů poštou, nyní mohou zasílat elektronicky prostřednictvím aplikace eNeschopenky přímo do datové schránky ČSSZ,“ říká Jiří Tománek, account manager společnosti Komix.
Aplikace umožňuje elektronické zasílání I. a II. dílu Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti a Hlášení ošetřujícího lékaře v datovém formátu předepsaném Českou správou sociálního zabezpečení. Lékaři mohou odesílat veškeré záznamy do ČSSZ hromadně, například jen jednou denně. Pokud lékař zjistí, že se v záznamu pacienta vyskytla chyba, umožní mu aplikace eNeschopenky záznam opravit a znovu odeslat na příslušnou správu sociálního zabezpečení. Dále eNeschopenky umožňují tisk ostatních dílů neschopenky a tisk formuláře Potvrzení o trvání pracovní neschopnosti, který pacient předá svému zaměstnavateli.
Při evidenci nové pracovní neschopnosti přidělí aplikace pacientovi evidenční číslo pracovní neschopnosti podle pravidel ČSSZ. V případě, že je již v aplikaci o pacientovi veden záznam, jsou po zadání jeho rodného čísla automaticky předvyplněny veškeré zbývající identifikační údaje.
„Pro elektronickou komunikaci s ČSSZ lékařům stačí připojení k internetu, funkční datová schránka a registrace k elektronickému předávání hlášení pracovní neschopnosti u příslušné správy sociálního zabezpečení,“ říká Jiří Tománek.
Aplikace eNeschopenky je pro lékaře zdarma ke stažení na internetových stránkách www.eneschopenky.cz, kde jsou umístěny také videonávody práce s aplikací a návod pro lékaře, jak postupovat při přechodu od papírových na elektronické neschopenky. Výrobcům softwaru pro lékaře KOMIX nabízí možnost integrace modulu pro elektronické neschopenky do jejich aplikací, aby všichni lékaři měli možnost využívat elektronickou komunikaci s ČSSZ.