Společnost ELMARCO, první a dosud jediná firma na světě vyrábějící stroje na průmyslovou výrobu nanovlákenného materiálu, a National University of Singapore (NUS), přední světová univerzita se sídlem v centrální Asii, oznámili zahájení spolupráce na vývojových projektech.
Již v březnu 2009 podepsala společnost ELMARCO s univerzitou Memorandum of Understanding (memorandum o vzájemném porozumění), v němž se dohodly na společném výzkumu nových nanomateriálů pro užití v průmyslovém měřítku. Zároveň partneři hodlají zpřístupnit své odborné znalosti a know-how příslušným akademickým kruhům a průmyslovým podnikům. Obě instituce si od této spolupráce slibují pozitivní výsledky v aplikačních oblastech, jako jsou úprava odpadních vod, zdraví, energie a životní prostředí.
Jedním z výsledků spolupráce společnosti ELMARCO, National University of Singapore a dalších partnerů je např. zařízení na filtraci vody, které využívá nanovlákenné membrány. Toto zařízení dokáže vyřešit problémy s pitnou vodou v zemích, kde je voda nějakým způsobem kontaminovaná.
„Je velmi pravděpodobné, že v budoucnosti bude voda stále vzácnější. Její znečištění se stává globálním problémem. Nové materiály přispívají k řešení tohoto celosvětového úkolu a jsou schopné zajistit dostatek pitné vody,“ vysvětluje Ladislav Mareš, výkonný ředitel společnosti ELMARCO. K dalším klíčovým výzkumům patří i vývoj barvocitlivých solárních článků DSSC (dye-sensitized solar cells) a Li-Iontových baterií obsahujících nanovlákna.
„Tento nový druh spolupráce na vývojových projektech představuje důležitou a vzrušující formu partnerství,” říká Prof. Seeram Ramakrishna, vicepresident v oblasti výzkumné strategie na National University of Singapore, který je uznávaným světovým odborníkem v průkopnické činnosti v oblasti nanovláken, a to zejména pro účely regenerativní medicíny, získávání solární energie a čištění odpadních vod.
„Je velmi důležité, abychom se věnovali výzkumu nanovláken i nadále a mohli tak urychlit jejich všestranné použití. Věříme, že nanovlákna mohou hrát velmi důležitou roli ve výrobě vysoce kvalitních produktů na rozvojových trzích," poznamenal Ladislav Mareš.