V Technologickém a inovačním centru ČKD se v úterý, 9. 6. 2009, pořádala konference s názvem Elektronický vývoj a výroba v ČR. Konferenci pořádalo vydavatelství Sdělovací technika.
Setkání se zúčastnila řada známých odborníků, kteří představili zajímavé příspěvky z elektronického oboru.
Prof. Ing. Miroslav Husák, CSc, vedoucí katedry mikroelektroniky ČVUT FEL, mluvil o problematice návrhu, realizaci a praktickém využívání elektronických součástek a systémů.
S elektronickými obvody se setkáváme ve všech oblastech. Například v moderním automobilu se u nejvyšší cenové třídy na čtyřiceti procentech ceny podílí elektronika. Digitální systémy ve spolupráci s analogovými senzory, hybridními obvody a výkonovými prvky sledují průběžně jízdní vlastnosti, stav podvozku, volí převodové stupně, starají se o pasivní i aktivní bezpečnost, minimalizují spotřebu paliva, dbají na komfort řidiče i cestujících atd.
Zmenšování fyzických rozměrů jednotlivých prvků se netýká jen tranzistorů a ostatních elektronických prvků, ale také mechanických dílů a součástek MEMS (Micro Electro Mechanical Systems).
Zmenšování rozměrů a zvyšování výpočetního výkonu má však při technologiích používaných v současnosti své nepřekročitelné fyzikální meze. Konečnou hranicí se pravděpodobně stane šířka kanálu 10 nm. Řešení těchto problémů si vyžádá například vývoj technologií pro prostorové řešení architektury obvodů s velmi vysokou integrací (3D-technologie), v delším časovém horizontu to možná bude zrod optického procesoru, následně připadá v úvahu i využití směru otáčení elektronu (spinu) pro zobrazení logické jedničky a nuly (spitronická logika).
pan Tomáš Svoboda, zastupující společnost Siemens PLM Software jako samostatnou výrobní jednotku divize Siemens Industry Automation společnosti Siemens. Tato společnost poskytuje software pro konstruktéry strojních součástí a sestav (CAM, CAE, CAD) a s tím související služby. Nabízí technické prostředky a technologii pro modelování součástí a sestav, umožňuje relativně jednoduchou tvorbu složitějších mechanických prvků a nabízí pokročilé nástroje pro úpravu skic, což umožní významně zkrátit čas potřebný pro návrh a modelování.
Ing. Petr Přeučil, T-Systems promluvil o úskalích a problémech při návrhu a realizaci automatizovaných testů.
Měřicí techniku určenou pro elektronický vývoj a výrobu představil zástupce společnosti EMPOS Ing. František Kříž, CSc, testováním embedded systémů se zabýval také zástupce firmy Tektronix pan Stefano Milani a možnosti systému MATLAB&Simulink při vývoji embedded systémů představil Ing. Jiří Sehnal, Humusoft.
Se zajímavým příspěvkem přišel Ing. Oldřich Šimek ze společnost PragoBoard, který se zabýval praktickými problémy, s nimiž se často střetává při výrobě strojově navrhovaných desek plošných spojů. Jeho zkušenostmi se budeme podrobněji zabývat v některém z příštích čísel Sdělovací techniky.
Ing. Viktor Pohořelý zastupoval významného výrobce STMicroelectronics a popsal možnosti a architekturu mikrokontroléru STM8.
Ing. Petr Slavík z firmy ASIcentrum představil nové obvody firmy EM Microelectronics se spotřebou řádově několik stovek nA při napájecím napětí pod 2 V.
Na závěr konference vystoupil Ing. Radek Orsák se zajímavým pohledem na systémové řešení datové bezpečnosti v rozlehlých sítích i v hardwarových modulech. Problematika bude i nadále rozebírána, zejména kvůli obecnější diskusi v odborné veřejnosti.
www.stech.cz