11 Červenec 2005
Celkem 70 nových investičních projektů, zahraničních i tuzemských, zprostředkovala během první poloviny roku 2005 Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Díky těmto investičním projektům za téměř 25 miliard korun (cca miliarda dolarů) bude v nejbližších letech v České republice vytvořeno téměř osm tisíc nových pracovních míst. Téměř třetina všech nových investic (7,6 miliardy Kč) míří do jednoho ze dvou regionů postižených nejvyšší nezaměstnaností v republice – do Ústeckého kraje. Tito investoři zde v nejbližších letech vytvoří nejméně dva tisíce nových pracovních míst.
Oproti stejnému období loňského roku vzrostl počet projektů o deset, nicméně objem investic se drží na téměř stejné úrovni. Přibývá tedy projektů, které jsou investičně méně náročné. Přibližně třetinu investičních projektů už stabilně tvoří investice do technologických center a strategických služeb. Právě tyto investice, které jsou náročné na kvalifikovanou pracovní sílu, významně ovlivňují strukturu nových pracovních míst – více než polovinu z nich obsadí středoškoláci (34 %) a vysokoškoláci (18 %).„Zlepšující se struktura projektů se projevuje i v rámci jednotlivých odvětví. Ačkoli například automobilový sektor stále zůstává silně zastoupen, i v něm se zvyšuje počet výrob s vysokou přidanou hodnotou a složitým zpracováním – například řídicích jednotek k motorům, klimatizačních jednotek a dalších komponentů přesného strojírenství,“ upozorňuje Radomil Novák, generální ředitel agentury CzechInvest.
Nejvíce investorů, ať už výrobních nebo vývojových, přišlo tradičně z Německa (20 projektů). Hned za nimi se v pomyslném žebříčku investorů umístily firmy z USA a z České republiky (10 projektů každá země), na třetím místě je Velká Británie. Kromě automobilového sektoru, který je v přímých investicích tradičně nejsilnější, směřuje nejvíce projektů do oblasti elektroniky, strojírenství a chemického a plastikářského průmyslu.
Řadu nových investičních projektů zatím nelze jmenovat, protože investoři zatím nemohli zveřejnit strategicky důležité údaje ke svým záměrům v ČR. K tomuto oficiálnímu oznámení dojde postupně v nejbližších týdnech či měsících. Ze záměrů, které už byly oznámeny, lze jmenovat např. německou Lufthansu, která v Brně buduje nové centrum zákaznických služeb pro střední a východní Evropu, nebo americkou Computer Associates International, která v Praze založí centrum pro vývoj softwaru. Dále přicházejí také investoři z Japonska – například výrobce ložisek pro automobilový průmysl Daido staví v Brně, dodavatel komponentů pro plazmové televizory Muramoto míří do středních Čech (Žebrák).
Během své existence se agentura CzechInvest podílela na více než 500 investičních projektech v celkové hodnotě přesahující 400 miliard korun (přes 18 miliard dolarů). Díky těmto investicím by mělo v České republice postupně vzniknout více než 100 tisíc přímých pracovních míst. V oblasti průmyslu u nás tradičně nejvíce investují firmy z Německa (27 %) a Japonska (20 %). Společnosti sídlící v České republice zaujímají s 11 % třetí pozici. Kromě tradičních sektorů, jako jsou automobilový (45 %) a elektrotechnický (16 %) průmysl, se stále častěji objevují investice do inovací a moderních odvětví (mikroelektronika, přesné strojírenství).