15 Červen 2006
Vzdělávací projekt „Strojírenská technologie v MSP" reaguje na zvyšování požadavků zejména investorů a velkých firem na zvyšování jakosti výrobků a flexibilitu výrobních firem. Jedná se zejména o firmy, kde dochází ke zpracování investičních
projektů výroby a ke zpracování technologických postupů u výrobků v návaznosti na zabezpečení jejich jakosti. Projekt je zaměřen na malé a střední podniky se sídlem či provozovnou v Praze.Podpora znalostí a dovedností managementu výrobních firem musí jít ruku v ruce i se znalostmi technologií výroby. Celá řada společností je nucena přistoupit k přijetí restrukturalizačních plánů, k nákupu nových technologií, zvýšení úrovně svých technologií. Nestačí pouze nakoupit nové stroje, přístroje a nástroje, ale je důležité optimalizovat výrobní technologii a to jak s ohledem na jakost výrobku a služeb, tak i s ohledem na ekonomiku a finance firmy a s ohledem na znalosti a dovednosti zaměstnanců. Firmy pro svou konkurenceschopnost potřebují získat cestu k novým vědomostem.
Vyvstává tak potřeba věnovat se více a lépe vzdělávání, profesnímu školení. Obecně není na trhu práce dostatek pracovníků, kteří mají dovednosti v osvojení nových technologií a trendů v oblasti strojírenských technologií a výrobních materiálu. Je nezbytné rozvíjet technologie výroby včetně využití informačních a komunikačních technologií, zavádět a aplikovat nové technologie a materiály, dovednosti a know-how týkající se jejich využití. Vzdělávací projekt je věnován technologiím slévárenství, obrábění, povrchových úprav. Každá změna výrobního programu s sebou nese vazbu na ekonomické rozhodování. Technologické předměty jsou tak doplněné o připravené životní situace investičního rozhodování zpracované schématickou formou pro lepší přehlednost v problematice. Vzdělávání je pojato jako kombinace teoretických poznatků se zkušeností konkrétních firem, jejich nabídkou výrobků a služeb.
Na projektu kromě ČVUT v Praze, Fakulty strojní, Ústavu strojírenské technologie, spolupracují další organizace s odbornými zkušenostmi, kterými přispívají k jeho úspěšné realizaci. Bylo tak vytvořeno partnerství s Ústavem technického rozvoje a informací, spol. s r.o., zajišťující projektové řízení, a Bohemian Multimedia, spol. s r.o. zodpovědné za zpracování interaktivní didaktické pomůcky na CD.
Projekt je podpořen z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky v rámci Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 regionu NUTS 2 hlavní město Praha, opatření 4.1., kterým jsou podporovány projekty, které přispívají k dalšímu rozvoji konkurenceschopnosti podniků prostřednictvím zvyšování kvalifikace pracovníků.
Více informací o projektu je k dispozici na domovské stránce www.regio.cz/cvut.