04 Prosinec 2006

UWKAPA_eu-life-logo120.jpgOd července 2004 jsou v rakouském Klagenfurtu - stejně jako v Grazu a jižním Tyrolsku a v rámci projektu Evropské Unie LIFE Project "KAPA GS" - testována opatření na snižování emisí jemného prachu nebo drobných částic, jako například systémy pro jízdu a parkování, uzavření určitých ulic, čističe prachových částí u vozidel a optimalizace služeb v oblasti posypu solí nebo drtí. Ukázalo se, že použití ekologicky šetrného lepidla na jemný prach CMA (vápník, hořčík, acetát) mělo největší úspěch.

V Klagenfurtu by mohlo být dosaženo redukce až 30 procent jemného prachu. Od 23. listopadu 2006 je CMA v Klagenfurtu používáno každý druhý den. Test bude spojen s měřeními a bude vědecky vyhodnocen. To by mělo pomoci snížit počet dnů, ve kterých byly překročeny emisní limity alespoň na 14. Klagenfurt se tak stal prvním evropským městem, kde se podařilo významně snížit zátěž vyvolávanou jemným prachem.
Toto opatření, stejně jako mnoho dalších, bude prezentováno na kongresu v Klagenfurtu, který ponese název "Do budoucna bez jemného prachu". Výsledky všech projektů z Evropské Unie, stejně jako zajímavé přednášky odborníků z celé Evropy o nejnovějším vývoji budou prezentovány v rakouském Klagenfurtu od 29. do 30. března 2007. Další informace, předběžný program a pokyny k registraci naleznete na internetové adrese: http://www.feinstaubfrei.at