Energetická společnosti ČEZ dosud nainstalovala svým odběratelům mezi tuzemskými domácnostmi přes 30 000 chytrých elektroměrů, které mají přispět k šetření energie. Zařízení již využívají domácnosti v Pardubicích, ve Vrchlabí a na Jeřmanicku. Chytré elektroměry umožňují dálkově odečitatelné měření spotřeby elektrické energie. Do sítě předávají informace o spotřebě energie a zdroj podle toho může regulovat dodávky. Systém má šetřit spotřebu energie a zvýšit spolehlivost energetické sítě. Podle odborníků se však takové opatření může projevit zdražením konečné ceny elektřiny.
Zavádění chytrých elektroměrů ČEZ je testovacím projektem, který má zjistit chování těchto zařízení v reálných podmínkách distribuční sítě. "Zkušenosti s novou technologií potřebujeme vyhodnotit pro to, abychom byli připraveni na případné nasazení v dalších oblastech," uvedl František Müller z ČEZ Měření. Zákazníkům s chytrými elektroměry ČEZ nabídl speciální dvoutarif - vysoký a cenově zvýhodněný nízký tarif. Pokud odběratel přesune některé energeticky náročné aktivity, jako je například žehlení, praní, mytí nádobí v myčce, do doby platnosti nízkého tarifu, může tak svůj účet za elektřinu snížit. V případě, že změna klientovi nepřinese očekávanou úsporu, zaplatí za spotřebu podle svého současného tarifu.
"Mimo jiné nás zajímá, jestli jsou odběratelé pod finančním tlakem ochotni změnit své chování a využívat některé energeticky náročnější spotřebiče mimo špičku," vysvětlil Ondřej Mamula, vedoucí projektu chytrých elektroměrů společnosti ČEZ. Zákaznicí mohou vývoj své spotřeby sledovat také na internetových stránkách.
Evropská unie požaduje, aby v roce 2020 disponovalo 80 % odběratelů-domácností chytrými měřidly elektřiny. Nyní se pracuje na technicko-ekonomickém posouzení všech nákladů a přínosů pro trh a zákazníky, podle kterého bude rozhodnuto o způsobu zavedení elektroměrů v jednotlivých zemích. Projekt ČEZ je součást této studie. Elektroměry již testují také Německo, Španělsko, Itálie, Švédsko, Francie, Velká Británie, Austrálie či USA.