18 Květen 2007

ISEF_HP_Pre_Event_2007.jpgVíce než 1 500 mladých vědců a vynálezců z 51 zemí světa soutěží v těchto dnech o stipendia a další ceny a v hodnotě 83 milionů korun (4 mil. USD) na mezinárodním vědeckotechnickém veletrhu Intel ISEF. „Tři nejlepší juniorští vědci od společnosti Intel každý obdrží stipendium v hodnotě více než milion korun (50 tisíc USD). Šance českých studentů jsou velké, již v minulosti byli tuzemští studenti úspěšní,“ řekl k účasti českého týmu na vědeckém veletrhu František Fait, manažer pro vzdělávání společnosti Intel.

Intel ISEF – Intel International Science and Engineering Fair – je největším mezinárodním vědeckým veletrhem pro studenty celého světa a je součástí vzdělávacích aktivit společnosti Intel, která do této oblasti investuje ročně přes dvě miliardy korun (100 mil USD). Letos se tato soutěž koná v americkém Albuquerque.

„ISEF je považován za jakési olympijské hry mladé vědy. Charakteristikou soutěže ISEF je, že místo tištěné práce účastníci připravují prezentaci, která se obhajuje před porotci. Soutěžící mají patnáct minut, aby porotce seznámili se svým projektem. Prezentace probíhají v angličtině. Porotci jsou skeptičtí vědci, a tak to někdy dá pořádně zabrat,“ komentoval náročnost soutěže Petr Klán z Ústavu informatiky v Praze, který je vedoucím části českého týmu. Mezi světovou vědeckou elitou ve společnosti nositelů Nobelových cen reprezentuje Českou republiku osm finalistů z tuzemských středních škol, kteří zvítězili ve státních soutěžích SOČ a Amavet (více informací na http://www.amavet.cz a http://www.soc.cz).

Automatický rybářský prut vynalezl a zkonstruoval Tomáš Nezval ze Střední průmyslové školy Prostějov. Je řízený procesorem a umožňuje samostatně bez přítomnosti člověka lovit ryby. Tento vynález může dobře posloužit například v zimě, kdy stačí do vody spustit automatický prut a později si přijít vyzvednout úlovek

Obrovské množství tekutiny umí ochladit dvoufázový refrigerátor vysokých teplot od fyzika Antonína Hoskovce z Gymnázia Jablonec nad Nisou. Zařízení, které připomíná ledničku, dokáže ochladit obrovské množství kapaliny. „To má široké možnosti použití v průmyslu, nebo je tak možné chladit třeba celou vodní přehradu,“ řekl vedoucí českého týmu Petr Klán.

Optickou střelnici, kde se z pistole vystřeluje laserový paprsek a zásah na terči zaznamená a vyhodnotí počítač, vyvinuli Viktor Křivák a Tomáš Kaňovský ze Střední průmyslové školy Uherské Hradiště. Optickou střelnici mohou používat profesionálové i amatéři.

Nad schopností českého ekosystému poutat atmosférický uhlík se ve svém projektu zamýšlí Milan Pospíšil Gymnázia Brno-Řečkovice: „Mým úkolem bylo zjistit, jaké je ukládání atmosférického uhlíku (CO2) v průběhu celého roku lesním porostem. Dále najít souvislosti s globální změnou klimatu a různá opatření proti těmto změnám – kjótský protokol.“

Výukový program deskriptivní geometrie, který si dosud z internetu stáhlo pres 10 tisíc uživatelů, je dílem Martina Hlaváče a Michala Křena ze Střední průmyslové školy Uherské Hradiště. Práce se snaží usnadnit studentům pochopení úloh v deskriptivní geometrii. Každý příklad je nejprve zobrazen prostorově a poté je pomocí animace vysvětleno, jak daný problém řešit na výkrese.

Závěrečným projektem je Dynamika tepelného přenosu kalorimetru, se kterou se snaží na Intel ISEF uspět Jiří Havran z Gymnázia Polička. Vyvinul novou konstrukci kalorimetru, který měří tepelnou kapacitu kapalin a pevných látek.

Šéf společnosti Intel Craig Barret k průběhu vědeckého klání řekl: „Finalisté Intel ISEF představují příští generaci inovátorů. Ve společnosti Intel podporujeme matematiku a vědu déle než čtyřicet let, každý rok se proto těším, až se opět na veletrhu Intel ISEF setkám s těmito úžasnými mladými vědci.“

Projekty studentů pocházejí z mnoha vědeckých disciplín a zaměřují se na řadu problémů, které se snaží vědci dlouhá léta vyřešit. „Mnoho z těchto juniorských vědců může udělat zásadní vědecký objev a způsobit vědeckou senzaci. Přes dvacet procent mladých vědců, kteří soutěží na Intel ISEF 2007, má své vynálezy patentované či o patent zažádali,“ uzavřel František Fait, manažer pro vzdělávání společnosti Intel.

Letošní běh Intel ISEF se zaměřuje na témata jako klimatické změny – vodní generátory poháněné sluneční energií, zařízení pro zvýšení dojezdu hybridních vozidel; léčba rakoviny – prevence a zpomalení vývoje rakoviny plic, identifikace buněk, které přispívají k růstu rakoviny a na které by se měla zaměřit chemoterapie. Další kategorií jsou technická řešení jako například zařízení, které upozorní na nebezpečí utonutí plavajících dětí, umělá inteligence robotů, kteří si umí najít nejkratší cestu bludištěm a letecký motor, který funguje na stlačený vzduch.

Vědečtí junioři, kteří se letos účastní vědeckého klání v americkém Albuquerque, představují elitu vybranou z milionů kandidátů z celého světa. Porota hodnotící projekty studentů se skládá z 1 200 vědců, inženýrů a odborníků.

Více informací o veletrhu Intel ISEF naleznete na http://www.intel.com/education/isef/index.htm. Více informací o aktivitách společnosti Intel, zaměřených na podporu vzdělávání po celém světě, naleznete na http://educate.intel.com/education/. Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a život lidí.