Dne 25.10. 2005 oficiálně zahájila svoji činnost ČESKO – SOMÁLSKÁ SMÍŠENÁ OBCHODNÍ KOMORA. Zahájení činnosti ale předcházela řada přípravných aktivit včetně konkrétních jednání se somálskou stranou. Již nyní se komora podílí na přípravě celé řady projektů v Somálsku i dalších zemí z tohoto regionu. Somálsko těchto dnů nabízí značný potenciál pro úspěšné obchodování s okolním světem. Existuje zde velká poptávka po většině zboží a služeb, v prvé řadě je potřeba vybudovat kompletní infrastrukturu. Díky rozbíhající se spolupráci s Lybií i dalšími arabskými zeměmi je somálská strana schopna hradit své závazky. Země navíc disponuje značným nerostným bohatstvím včetně obrovských ložisek zemního plynu.
„Demokratická republika Somálsko nabízí značný potenciál pro obchodování s okolním světem včetně Evropské unie a České republiky,“ uvedl Ing. Drahomír Dias, prezident Komory. Po ukončení občanské války se situace v celé Somálské republice stabilizovala na běžnou úroveň rozvojových zemí afrického kontinentu. Důležitým stabilizujícím faktorem je sílící politický vliv prezidenta Jusufa a premiéra Ghediho. „V součastné době jsou v Somálsku registrovány aktivity obchodníků ze všech kontinentů. Z pohledu českých podnikatelů již nyní existuje řada komparativních výhod pro působení v této zemi. Premiér Somálska Muhammad Ghedi je zároveň čestným členem komory a podporuje její činnost při obchodních aktivitách firem a podnikatelů z České republiky,“ sděluje dále Ing. Dias.Česko - somálská smíšená obchodní komora je připravena poskytnout informační i organizační servis všem zájemcům o obchodování či investování v daném regionu. Je schopna poskytnout informace o obchodních příležitostech, potenciálních obchodních partnerech i o specifických podmínkách obchodování v Somálsku. Zabývá se i přímým zprostředkováním konkrétních obchodních kontaktů, organizací podnikatelských misí včetně přípravy schůzek a obchodních jednání.
Somálsko potřebuje po dlouhé občanské válce vybudovat kompletní infrastrukturu. Chybí zde železnice a silnice, velice konkrétní je poptávka po vybudování páteřní telekomunikační sítě. Firmy z České republiky zde mohou najít uplatnění pří obnově telekomunikací, dopravní infrastruktury, zdravotnictví, zemědělství. Země potřebuje rozvíjet své školství včetně projektů počítačové gramotnosti, obnovit veřejnou dopravu. Řada budoucích zakázek je samozřejmě z oblasti stavebnictví a dodávek zboží spotřebního charakteru. Velké částky budou investovány do přípravy těžby zemního plynu a dalších nerostných surovin. Významnou příležitostí do budoucna je i plánovaný rozvoj turistického ruchu.
Na základě dohody s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zahraničí byla stanovena působnost Česko - somálské smíšené obchodní komory v oblasti celé Východní Afriky a to zejména v Somálské demokratické republice, Lybijské socialistické republice, Sudánu, Egyptě, Ethiopii, Eritree, Republice Džibuti.
K budoucí solventnosti somálské strany může výrazně přispět i fakt, že na území této země se nacházejí velká ložiska zemního plynu. V červenci 2005 byla potvrzena zpráva o jejich velikosti, která dosahuje celkem 200 miliard kubických metrů zemního plynu. Tato významná surovina bude ze Somálska exportována ve spolupráci místní vlády a mezinárodních společností.