Vítězem české části mezinárodní soutěže biotechnologických projektů Best of Biotech (BOB) se stal vědecký tým z Fakulty informatiky Masarykovy Univerzity ve složení bratři Petr a Pavel Matulovi a Michal Kozubek. Brněnský tým vypracoval projekt na výrobu a uvedení na trh nového zařízení s názvem automatizovaný obrazový cytometr s vysokým rozlišením. Jedná se o špičkový a světově jedinečný přístroj, který byl vyvinut v jejich laboratoři. Zařízení umožňuje automaticky provádět detailní a přesná měření na velkém množství buněk a jejich částech, což má praktický význam při léčbě a prevenci rakoviny, leukemie či vrozených vad.
„Díky účasti v soutěži jsme se podívali na vše novýma očima. Dříve nás nenapadlo, že bychom se mohli orientovat i směrem na praktično. Získali jsme zkušenosti při psaní business plánu a s pomocí Jihomoravského inovačního centra jsme si ujasnili celou řadu věcí, které nám mohou pomoci přetvořit projekt ve fungující podnikání,“ řekl Petr Matula.BOB je soutěž o nejlepší business plán v oblasti biotechnologií a jejím posláním je podnítit a podpořit zavádění inovativních nápadů do komerční praxe. Soutěž se konala již dvakrát v Rakousku a pomohla tam ke vzniku 15 firem. Jejím cílem je nyní podpořit rozvoj biotechnologického prostředí v Rakousku, ČR, Maďarsku, Slovinsku a Slovensku. Jihomoravské inovační centrum je jejím pořadatelem v České republice.
Vítěz české části BOB si odnesl 65.000 korun a jeden rok bezplatného pronájmu prostor v inkubátoru. Ceny pro nejlepší tři české projekty věnoval společnost ANF Data a Jihomoravské inovační centrum.
Na druhém místě se umístila brněnská firma Lambda, která soutěžila s laboratorním fermentorem nové koncepce, který se používá pro filtrování nebo pro rozvoj buněk.
Na třetím místě skončil Zdeněk Picka s projektem, který řeší problém zemědělských odpadů tím, že využívá odpad k lisování pelet speciálním patentovaným způsobem, které se dále využívají jako zdroj ekologické (zelené) a dostupné energie z obnovitelných zdrojů. www.jic.cz