06 Květen 2005

airbus_A320_02.jpg4. května na ruzyňském letišti slavnostně pokřtily České aerolinie dva letouny Airbus A320 nové generace. Letadla ponesou jména měst Strakonice a Rožnov pod Radhoštěm. Další dva nové stroje typu ATR42-500 byly pojmenovány po městech Benešov a Přerov. Ceremoniálu se zúčastnili zástupci měst, vedení ČSA a další významní hosté jako například finalistky soutěže Miss Česká republika 2005.

"Pro České aerolinie je tento křest přelomovou událostí, příletem Airbusů nové generace začíná další etapa modernizace naší flotily. Nová letadla Airbus A320 s sebou přinášejí vyšší technologickou úroveň, efektivnější provoz a především více pohodlí
pro cestující ," říká Jaroslav Tvrdík, prezident a předseda představenstva ČSA.
Společně s prezidentem společnosti Jaroslavem Tvrdíkem křtili letadla Airbus A320 také starostové obou měst, pan Václav Mikušek z Rožnova pod Radhoštěm a pan Pavel Vondrys ze Strakonic. Kmotrem letadel se spolu s prezidentem a předsedou představenstva ČSA Jaroslavem Tvrdíkem stal generální ředitel České správy letišť Martin Kačur. Oba stroje ponesou kromě názvů také znak s erbem města.
Airbusy nové generace představují pro ČSA významnou posilu. Letadla s kapacitou až 156 cestujících se vyznačují širšími rozměry kabiny a většími úložnými prostory. Po technické stránce mají letadla o 1200 km větší dolet než letouny stávající střednětraťové flotily a jsou také o cca 5% rychlejší. Jejich provoz zároveň splňuje přísné hlukové a emisní normy. Nové A320 jsou nasazovány do provozu na pravidelných linkách např. z Prahy do Londýna, Amsterodamu, Říma, Moskvy, Baku, Barcelony, Jerevanu a Jekatěrinburgu.
Turbovrtulová letadla typu ATR42-500 nesou jména středočeského města Benešov a moravského Přerova. Stroje společně s prezidentem společnosti ČSA pokřtili starostové obou měst pan Petr Kouba a pan Jindřich Valouch.  Kmotry letadel se stali generální ředitel Řízení letového provozu Petr Materna a ředitel Úřadu pro civilní letectví Jindřich Ploch.
Letadla ATR42-500 reprezentují nejnovější generaci tohoto typu turbovrtulových letadel. Kromě zcela nového designu interiéru, který vyniká sedačkami s koženým potahem v modré barvě, se letadla vyznačují ještě vyšší ekonomikou provozu, delším doletem, vyšší cestovní rychlostí a tišším chodem. 46ti místná letadla ATR42-500 jsou nasazována na krátké tratě především na vnitrostátních linkách a linkách do Německa, Rakouska, Polska a na Slovensko.
Ještě v letošním roce se flotila ČSA rozroste celkem o 5 letadel, z nichž čtyři jsou z nově zaváděné rodiny letounů A320. Pátým letadlem je Boeing 737 klasické generace, o který ČSA již svoji flotilu rozšířily v dubnu zejména proto, aby zvýšily možnosti pro zálohování střednětaťové flotily v reakci na nové nařízení EU ohledně kompenzací cestujícím. Vedle rozšiřování flotily České aerolinie nadále pokračují v loňském roce zahájeném projektu obměny turbovrtulových letadel rodiny ATR a v roce 2005 tak zavedou celkem čtyři zcela nové letouny ATR42-500.
Na jaře roku 2006 pak České aerolinie obdrží první zcela nová letadla A320, která vzešla z loňského výběrového řízení.
Zajímavosti z historie křtů letadel ČSA
Prvními pojmenovanými letadly Českých aerolinií byly v padesátých letech proudové dopravní letouny Tupolev Tu-104A, se kterými ČSA vstoupily jako jedny z prvních leteckých společností na světě do proudového věku. Byly pojmenovány po československých městech Praha, Bratislava, Brno, Plzeň, Ostrava a České Budějovice. Tato města nyní propůjčují svá jména již třetí generaci letadel flotily ČSA.
Výběr jmen nezůstal pouze u měst, v první polovině šedesátých let dostalo letadlo Av-14 jméno po oblíbeném dětském programu Československé televize "Vlaštovka" a letoun Iljušin Il-18 nesl název "Vysoké Tatry". Současnou výjimkou ve "jmenném řádu" je turbovrtulový letoun ATR 42 "Nebeský jezdec" (Sky Rider), který byl pojmenován na počest československých pilotů bojujících ve druhé světové válce v českých perutích  britské Royal Air Force. www.csa.cz