13 Červen 2005

prst3_1.jpgMobilní telefony přestávají být určeny jen k telefonování, ale jsou využívány i jako elektronický diář a databáze kontaktů. Otázkou je, zda PIN je dostatečnou ochranou před nezvanými zvědavci či zloději. Řešení by mohly nabídnout otisky prstů.
Poškozena byla například zpěvačka Charlotte Church, když její přítel rozeslal z mobilního telefonu její fotografie. Tato nemilá příhoda se však může stát komukoliv. Stačí zapomenout Váš mobilní telefon v restauraci a šance, že přijdete o víc než jen pár telefonních čísel je veliká. Pokud vlastníte jeden z nejnovějších modelů mobilních telefonů, mohou se do rukou zloděje dostat nejen Vaše soukromé fotografie, ale i emaily, pracovní dokumenty nebo třeba Vaše oblíbené internetové stránky. Vše co zloděj musí udělat, aby odblokovat Váš telefon, je buď nekomplikované odemčení klávesnice nebo rozluštění Vašeho PIN. Zdá se však, že by uživatelé mobilních telefonů mohli být brzy chráněni pomocí otisků prstů.

Sezame otevři se
Biometrická technologie je již známá díky spornému použití na identifikačních kartách ve Velké Británii, ale zabudování senzorů schopných sejmout otisky prstů do mobilních telefonů, notebookům nebo osobních počítačů je poměrně nová věc.
Uživatelé si budou muset nechat několikrát sejmout otisky prstů, aby je malý senzor vestavěný do telefonu nebo počítače mohl zaregistrovat jako uživatele. Potom už jen kdykoliv budou chtít odemknout dané zařízení, přiloží prst na snímač, stejně jako při zamykání.
Hláška „příliš rychle“ se objeví v případě, že senzor nepřečte otisky prstů korektně. V tom případě bude nutné přiložit jiný prst, který musí být samozřejmě uveden v databázi snímače, vzhledem k tomu, že kresba prstu je u stejné osoby na každém prstě jiná.
V současnosti se setkáváme se stále více případy odcizení velmi důležitých informací přímo z počítače, říká Alan Kramer ze společnosti UPEK, která se zabývá rozvojem této technologie. S narůstajícím objemem důležitých dat roste i potřeba tyto informace chránit proti jejich zneužití.
Velmi snadný přístup k důležitým informacím by zlodějům mělo zkomplikovat používání otisků prstů místo hesla. Naopak uživatelům by tato změna mohla přinést zjednodušení. Nebude třeba si pamatovat heslo a měnit jej každý týden. Tato změna však nebude znamenat konec používání hesel, jen novou úroveň bezpečnosti.
Zabezpečení pomocí otisků prstů přinese zvýšení ceny notebooků asi o 30 £, ale postupně se bude pravděpodobně snižovat.


Další možnosti využití
Otisky prstů bude možné využít třeba pro omezení přístupu k některým internetovým stránkám osobám mladším 18 let.
Američtí vojáci například používají otisky prstů pro vstup na základnu v Koreji a v Německu, policie v Malaysii pomocí nich kontroluje řidičské průkazy. Dalším příkladem je otvírání některých dveří a trezorů.
Alan Kramer věří, že se využití této technologie rozšíří a nahradí například podpisy při placení nebo bude sloužit jako univerzální klíč k odemykání aut.
AuthenTec, další firma zabývající se touto problematikou, uvádí, že snímače byly zabudovány do více než tří miliónů telefonů. Proč? Mobilní telefony již nejsou určeny jen pro telefonování, ale stále více lidí je díky přídavným funkcím používá jako malý kapesní počítač a je tedy přirozené, že si zasluhují větší pozornost, především pak větší bezpečnost. Protože však zloději mají vždy poslední slovo, budou i otisky prstů jen další překážkou, ne však absolutní bezpečností.