13 Březen 2012

inovacni_vouchery_partneri_2012_czNavržení prototypu, vyvinutí inovativního produktu nebo služby, inovace designu… Příklady toho, co mohou získat firmy, které se přihlásí do 4. ročníku inovačních voucherů. O podporu až 100 tisíc korun na spolupráci s brněnskými vědci mohou žádat do 2. května 2012. Poprvé se výzva otevírá podnikům z celého světa.
Inovační vouchery již čtvrtý rok jednoduchou a účinnou formou podporují inovační podnikání i uplatnění výsledků výzkumu v praxi. Úspěšný projekt odbourává nedůvěru mezi komerční sférou a výzkumnými institucemi. Letos na něj Brno vyčlenilo 4 miliony korun.

Firmy si v rámci projektu podají žádost na konkrétní spolupráci s jednou ze 12 výzkumných institucí. Pokud jsou vylosovány, obdrží na tento výzkum inovační voucher ve výši až 100 000 Kč. Získají tak nejen inovace výrobků, výrobních procesů nebo služeb, ale i cenné kontakty na špičkové vědce. Výzkumníci se zase díky voucherům seznamují s potenciálními odběrateli svých technologií.
Jihomoravské inovační centrum, které projekt organizačně zajišťuje, rozdělilo v uplynulých ročnících celkem 145 voucherů. Dohromady již tak Brno investovalo do spolupráce podniků a výzkumných institucí více než 20 milionů korun. Firmy k tomu přidaly ze svých rozpočtů dalších 18 milionů korun.
Tento rok se laboratoře poprvé otevřou firmám z celého světa. „Vyšli jsme vstříc požadavkům firem i vědců, kteří si o toto vylepšení řekli v našem průzkumu,“ vysvětluje ředitel Jihomoravského inovačního centra Jiří Hudeček. „Již minulý rok se mohly zapojit firmy z Evropského hospodářského prostoru, letos může spolupráci s brněnskými výzkumníky vyzkoušet kterákoliv zahraniční firma,“ dodává Hudeček.
„Inovační vouchery propagují brněnskou vědu a výzkum a Brno i díky nim zpřístupňuje spolupráci s vědci stále většímu počtu podniků,“ komentuje brněnský primátor Roman Onderka výsledky nedávného průzkumu Jihomoravského inovačního centra. V něm bylo zjištěno, že řada žadatelů, kteří při losování voucherů neměli štěstí, spolupráci s výzkumnými centry přesto navázala. Pro 22 firem byla hlavní motivací zpracovaná žádost o voucher, zadaly si tak výzkum za další skoro 4 miliony korun.
Partnerství s vědci si díky inovačním voucherům pochvaluje i výrobce známých olomouckých tvarůžků A. W. spol. s. r. o. „Na základě získaných zkušeností pokračujeme ve spolupráci s pracovištěm Mendelovy univerzity na dalším projektu,“ doplňuje jednatel firmy Pavel Pospíšil. Další ohlasy najdete v databázi případových studií na webových stránkách projektu.
Sběr žádostí o inovační vouchery potrvá do 2. května 2012, veřejné losování se uskuteční 17. května. V minulých výzvách požádalo o voucher přes 500 podniků, zájem o projekt rok od roku roste.
Inovační vouchery jsou osvědčeným nástrojem podpory transferu technologií, který odbourává bariéry mezi firmami a vědecko-výzkumnými institucemi. Zprostředkovávají spolupráci na vývoji a řešení problémů v oblasti inovací mezi podniky a vědci. Dávají šanci i projektům, které by bez této finanční dotace nevznikly. Jako první v České republice představilo koncept inovačních voucherů v roce 2009 Jihomoravské inovační centrum, které zajišťuje organizační část. V následujících letech se inovačními vouchery inspirovaly další kraje (Královéhradecký, Zlínský, Liberecký, Karlovarský aj.). Náklady projektu hradí ze svého rozpočtu statutární město Brno.
Případové studie, seznam zapojených výzkumných institucí a další informace o projektu naleznete na www.inovacnivouchery.cz.