prumysl 4ISS 24519 21519Konzervatismus českých firem se zatím příliš nemění. Každá z nich sice chce být online a mít vlastní fungující e-shop, není ale zatím příliš ochotná postupovat jednotlivé digitalizační kroky. Komunikace musí být co nejjednodušší, potřebná data dostupná odkudkoli – zní často požadavek od českých firem. Jejich zástupci si ale neuvědomují, co je potřeba udělat, aby vše do sebe zapadalo. Že nestačí do podniku nakoupit robota nebo tablety, ale že je nutné se podívat na celý výrobní proces a zároveň motivovat zaměstnance, aby se moderní technologie nebáli používat.
„My jsme historicky jako první přinesli tablety do výroby v Česku a ze zkušenosti s našimi zákazníky víme, jak důležitá je uživatelská jednoduchost, přirozenost. Pokud je jakákoli aplikace naprogramována co nejpřirozeněji, naučí se ji používat každý. Od svářeče po leteckého inženýra," říká Petr Kubíček, CEO společnosti B2A.

 

Vitek OKV nedávných měsících bylo doslova fascinující, jakým směrem se pohybovala výroba nejenom v průmyslovém odvětví. Na rozsáhlém, konkurencí hnaném trhu se dařilo především výrobcům, kteří dokázali svůj produkt udržovat zcela odlišný. Aby byl výrobce dlouhodobě ziskový, musí mít buď monopol, patent, nebo udržet výrobní náklady na rozumné hranici. Prostě je potřeba vydělat o minimálně korunu více, než je potřeba firmy. To je jeden ze základních principů a stavebních kamenů při fungování společnosti.

 

Bezp 1 Ilustracni foto2Nejlépe dopadl segment dopravy. Nedávný průzkum společnosti SSI Group, který se zabýval otázkou proškolení zaměstnanců v oblasti bezpečnosti práce napříč různými obory, ukázal, že BOZP je velmi často podceňované. Fakt, že 33 % dotázaných, kteří pracují v kancelářích, bylo proškolených pouze formálně nebo vůbec, nikoho až tak nepřekvapí. Zarážející je ovšem počet neproškolených respondentů zaměstnaných v oblasti výroby, tedy v továrnách či montážních halách. Zde celých 24 % respondentů přiznalo, že školením BOZP neprošlo vůbec nebo jenom „papírově".
Nejlepší výsledky zaznamenal segment dopravy. Zde absolvovalo řádná školení 89 % respondentů, v oblasti stavebnictví a zemědělství pak 70 %. Nejhorší výsledky zaznamenal retail, kde povinnými školeními prošlo necelých 65 % zaměstnanců.

 

Vitek OKVětšina firem, které si to mohou dovolit, přešla kvůli pandemii koronaviru na verzi práce zaměstnanců z domova, tzv. home office. Práce mimo firmu má však své úskalí. Vidím, že ne každý zaměstnanec má své morálně volní vlastnosti na takové úrovni, aby byl schopen plnohodnotné práce, stejné jako v kanceláři, kde má kolem sebe spolupracovníky. Ano spolupracovníci jsou jedním z motivujících prvků, je to konkurence on-line, šéfové jsou po ruce, což v domácím prostředí chybí. Odborníci proto doporučují, aby zaměstnanci pracovali na úkolech častěji společně a dostávalo se jim pravidelné zpětné vazby. Manažeři mají v podstatě dvě možnosti, jak se s touto situací poprat – buď začít své podřízené přísně kontrolovat, nebo jim dát svou důvěru a v práci je spíše podporovat a motivovat = telefonujte, pište, skypujte. Přeji Vám hodně štěstí a příjemný sváteční víkend.

 

Vitek OKMSV v Brně máme skoro za rohem, tedy alespoň termín uzávěrky přihlášek, zvýhodněný do 30. 4. 2020. V dnešní době je dobré mít trochu reálné cíle a jedním z nich by mohl být termín 5.–9. 10. 2020, týden, kdy se má konat 62. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Prognózy jsou různé, asi si všichni přejeme, abychom se vrátili zpět ke stavu minulého roku. Přání je věc jedna, na reál si však budeme muset ještě chvíli počkat. Já přihlášku právě vypisuji a věřím, že, zdravotní situace bude koncem léta dobrá, a že tam setkání průmyslníků nebude nic bránit.

 

Vitek OKMohlo by se zdát, že aktuálním nejskloňovanějším tématem je virus, v našem případě COVID s označením 19. Potvora, která se šíří světem a bez rozdílu barvy pleti, vyznání či jiného světanázoru napadá lidské pokolení po celém světě. Naši doktoři, ať internisté či epidemiologové se s onemocněním snaží bojovat, vlády aplikují různá opatření, některé lépe, jiné méně obratně. Všem však jde o jediné, bojovat s důsledky onemocnění zmíněným virem. Já bych však chtěl poukázat na jinou, podle mého soudu neméně významnou oblast, a to na oblast managementu, lépe řečeno krizového managementu. A to nemyslím jen ve firmách, ale i ve sportovních spolcích či jednotlivých domácnostech. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že team leaderů není nikdy dost. Někdo rozhodování na vlastní bedra musí vzít, někomu se daří činit zásadní, byť nepopulární rozhodnutí jednoduše, a lidé jej „berou". Jiný, byť by rád rozhodoval a měl i dostatečné zkušenosti a vstupní informace, působí ve vední jako „slon v porcelánu". Team leadeři, stejně jako krizoví manageři mají své úlohy nejenom v dobách nedávných, ale budou mít spoustu práce v dobách velice blízko budoucích. Nebojme se těchto kapitánů průmyslu, ať šéfují firmě s tisíci zaměstnanci nebo společnosti s pěti lidmi. Někdo na sebe odpovědnost vzít musí. Pojďme se vzájemně pevně podepřít a obklopit se takovými lidmi, kteří jednají s chladnou hlavou a empaticky řeší problémové okamžiky. Všem přeji hodně štěstí.

 

Vitek OKDobrý den Vážení čtenáři, i v této nelehké době si jsme vědomi faktu, že informovat je důležitým aspektem každodenního života. Bylo tomu tak v minulosti a platí to i v současných dnech. Za redakci časopisu T+T Technika a trh Vám přinášíme aktuální zprávy z průmyslového odvětví i běžného života firem, které nepřestaly vyrábět a snaží se pomoci české ekonomice. Našim cílem není ohromovat čísly ze statistik Ministerstva zdravotnictví, ale přinášet Vám objektivní zprávy a informace o produktech, které nám pomáhají. Vaše podněty, nápady či recenze nám prosím zasílejte na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 

Hannover flagVýznamná akce světového formátu – HANNOVER MESSE letos nemůže proběhnout kvůli stále kritičtější situaci kolem pandemie Covid-19. Region Hannover vydal dekret, který zakazuje realizaci předního světového veletrhu průmyslových technologií. Od nynějška do příštího HANNOVER MESSE v dubnu 2021 nabídne vystavovatelům a návštěvníkům příležitost k orientaci na hospodářskou politiku a technologickou výměnu.

 

Uvex 1 atemschutzmaske-anziS hrozbou šíření koronaviru z Číny do celého světa mnohé zajímá, jak se dá proti této nákaze chránit. Mezi základní opatření patří zvýšená hygiena, používání desinfekčních prostředků, ohleduplnost vůči okolí a používání pomůcek na ochranu dýchacích cest.
Nebezpečný koronavirus se šíří stejně jako běžná chřipka. Vyšší riziko nákazy tak jako u chřipky bude hrozit lidem, kteří musí při výkonu své profese přicházet do úzkého kontaktu s velkým množstvím lidí. Pro tyto lidi určitě platí zvýšená hygiena a ochrana dýchacích cest. Právě prostřednictvím dýchacích cest hrozí velké riziko nákazy.

 
Začátek Předchozí Další Konec

31 32 33 34 35