11 Leden 2017

kamna1Pořízení kamen či krbu je investicí na mnoho let. A každý zákazník chce, aby topidlo fungovalo podle představ obyvatel domu a aby uspokojilo jejich nároky na design tohoto dominantního prvku domácnosti. Dnes už si stačí jen vybrat...

Cílem designu je co nejúčelněji propojit funkční a estetickou stránku kamen či krbu. To vyžaduje jak technické, tak výtvarné schopnosti a znalosti kamnáře. Ten musí při návrhu kachlových kamen sladit konstrukční řešení jádra kamen s potřebnou délkou akumulačních kouřových tahů a vzhled vnější teplosměnné plochy kamen, která vytváří jejich estetickou podobu. To je nezbytný, ovšem v podstatě jediný limit. Při dalším řešení se meze tvořivému kamnáři nekladou. Splnit může přání i velmi náročných zákazníků.
V dnešní době si pod pojmem kachlová kamna již nelze představit pouze kachlový sporák, jak ho známe ze starých příbytků našich babiček, nebo kamna v zámecké komnatě. Dnes již mají kamnáři v České republice při řešení designu kachlových kamen a krbů srovnatelné možnosti se svými zahraničními kolegy. Moderní keramika nabízí použití velkoplošných kachlů a keramických desek s různými povrchovými desény a glazurami. Tam, kde velkoplošná keramika z různých důvodů uplatnění nenajde, lze zvolit standardní kachle hladké nebo s jednoduchým vzorem. Pro milovníky historizujícího a retro designu kamen nabízejí výrobci kachloví i tradiční vzory. Nabídka keramiky je tedy široká jak ve formátech, tak ve vzorech a glazurách. Rozměrová škála vyráběných kachlů umožňuje i různé kombinace, například na lavice a opěráky lze použít velkoplošnou keramiku a na ostatních částech mohou být použity kachle menších formátů.

Velmi oblíbená je i kombinace omítaných ploch s kachlovými. Omítané plochy nemusí být pouze bílé, ale lze je tónovat do různých barev. Konstrukce omítaných ploch bývá vyzděna buď ze šamotových stěnových desek, nebo ze stavebně akumulačních materiálů různého materiálového složení. Výrobci těchto speciálních desek kombinují materiály podporující akumulaci a současně rychlý přenos tepla na povrch teplosměnné plochy.
V poslední době se začínají objevovat kamna a sálavé krby, jejichž teplosměnná plocha je tvořena přírodním kamenem. Přírodní kámen, ať žula, mramor nebo třeba pískovec, má vlastnosti vhodné i pro použití na plášť těchto sálavých topidel. U horkovzdušných krbů je použití přírodního kamene tradiční záležitostí. Rovněž designově splňuje přírodní kámen požadavky na moderní nebo tradiční styl bydlení. Povrchová úprava materiálu nabízí mnoho variant. Broušené, leštěné, kartáčované, satén, antik, opalované, štokované, patinované a různé další povrchové úpravy nabízí širokou škálu použití v nejrůznějších interiérech.
Předpokladem pro spokojenost zákazníka je kromě designu především funkčnost kamen. Základem správné funkčnosti kachlových kamen je splnění legislativou požadovaných emisních limitů, minimální stanovené účinnosti, doby akumulace a potřebného výkonu.
Kamna těžké konstrukce nejsou vhodná pro občasná přitápění. Do prostor, kde se topí celodenně, zase není nejvhodnější navrhovat kamna lehké konstrukce nebo sálavý krb. Jiná kamna budou vhodná pro rekreační chalupu, jiná pro dům k trvalému bydlení. Na řadě staveb nízkoenergetických domů i dodatečně zateplených se ověřilo, že právě kachlová
kamna jsou svým definovaným výkonem v úrovni již od 2,0kW právě tím vhodným zdrojem pro trvalé vytápění. Není třeba se bát přetápění.
Variant bydlení je mnoho a kamnařina nabízí mnoho způsobů řešení. Tuto poměrně obsáhlou problematiku zkušený a vzdělaný kamnář ovládá. Její zvládnutí je základem jeho úspěchu na trhu a spokojenosti zákazníka s funkčností kamen. Topení v kamnech či krbu má svá specifika a své výhody. Cítit příjemné teplo a přitom se dívat na kamnářské, mnohdy až umělecké dílo, které ladí s interiérem místnosti, ať už se jedná o skromnou chalupu či moderní luxus, má zkrátka svou unikátní atmosféru.

Technická komise Cechu kamnářů ČR

kamna2

kamna3