Zima byla mírná, přesto si i letos vybrala krutou daň v podobě desítek otrav a stovek požárů. Topná sezóna, tedy období od 1. září 2013 do 31. května 2014, pomalu končí a děsivé statistiky i konkrétní tragické příběhy nás nutí k zamyšlení. Topíme bezpečně? Chráníme dostatečně domácnost a zdraví rodinných příslušníků před nehodami? Mohli bychom pro vlastní bezpečí udělat víc?
„Ať už topíte pevnými palivy či plynem, nezapomeňte si po sezóně pozvat kominíka na čištění a pravidelnou roční kontrolu spalinové cesty, tedy komínu a kouřovodu," doporučuje Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků České republiky. „Komu je líto investovat těch pár stovek korun do vlastní bezpečnosti, ten by si měl uvědomit, že tudy cesta k úspoře nevede. Zanesené komíny a kouřovody totiž zvyšují nejen riziko požáru či otravy, ale také náklady na samotné topení, protože snižují účinnost spotřebiče."
V zimě a na začátku jara opět řádil tichý zabiják – oxid uhelnatý. Smutné zprávy přicházely z Brna, Železného Brodu či Valašského Meziříčí. „Od začátku topné sezóny jsme léčili 25 pacientů s těžkou intoxikací oxidem uhelnatým. Celkový počet otrav v České republice však bude daleko vyšší. Vezmeme-li v úvahu i lehké otravy a například i otravy zplodinami při požárech, odhadujeme každoroční bilanci na 1500 případů. Podle informací České televize od počátku letošního roku bylo 13 z nich bohužel smrtelných," říká Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny Městské nemocnice Ostrava.
Tato čísla by mohla pomoci snížit řádná péče o spalinové cesty a spotřebiče, pravidelná údržba obou součástí otopné soustavy je totiž základním bezpečnostním předpokladem. Že v tomto ohledu Češi nepatří k nejzodpovědnějším, o tom svědčí pro změnu statistiky hasičů. Ti evidují jen za loňský rok celkem 957 požárů způsobených špatnou údržbou nebo nevhodnou konstrukcí komína. Další stovky požárů zaregistrovali od začátku tohoto roku.
Až budete shánět kominíka, buďte obezřetní, protože po celé zemi se už několik let potuluje mnoho podvodníků. Naposledy si na ně stěžovali na Jindřichohradecku a Třeboňsku. Nabízené služby byly sice levné, podle toho však také vypadaly – následně stejně musel přijít odborník a všechno udělat znovu. „Já stihnu za rok odvést poctivé práce tolik, co tihle podvodníci za pár týdnů. Přijíždějí až z Opavska – to proto, že tady je nikdo nezná," říká kominík Pavel Šniager z Třeboně. „Profesionálové patří z 95 % do kominického cechu a každý z nich se musí prokázat živnostenským listem, občankou a průkazkou," dodává.