Bezpečný provoz a úspory technologií podpoří průmyslové měření. Cest, jak dosáhnout úspor v průmyslu je řada. Veskom přináší řešení, která to umožňují. Jedním z nich je měření a diagnostika motorů, pohonů a další techniky v reálném čase. Umožňuje to dělat rozhodnutí o výměně či opravě částí přístroje a zařízení ještě dřív než jsou poškozeny tak, že způsobí zastavení výrobního procesu s výraznými ekonomickými dopady a dalšími důsledky. Soudobé technologie sběru, přenosu a vyhodnocení dat dávají možnost pracovat online s informacemi, což ve svém důsledku přináší přínosy v podobě tří E – energie, ekologie, ekonomie.
Společnost patří k lídrům v České republice v oblastech stlačený vzduch, průmyslové chlazení a vytápění zaměřené na obnovitelné zdroje a s tím souvisejícími službami měření nevyjímaje. Jeho služby zásadním způsobem ovlivní provozní náklady firmy, bezporuchovost, životnost a bezpečnost technologií.
Audit systému stlačeného vzduchu
V nabídce Veskomu je zjištění celkového stavu systému stlačeného vzduchu. Rozsah měření i způsob zpracování je individuálně navrhován podle konkrétní situace u zákazníka. Podle požadavků je možné se detailněji zaměřit na vybrané oblasti. Z výsledných dat zákazník získá přehled o chodu a využití jednotlivých kompresorů, posouzení efektivity provozu a doporučení pro zlepšení stávajícího stavu. Získané výstupy mohou být využity pro optimální návrh nového kompresoru nebo pro provedení vhodných úprav systému.
Analýza potřeby vzduchu/plynů
Z různých důvodů společnost zákazníci oslovují s přáním jednorázového změření spotřeb vzduchu nebo plynů ve svých rozvodech. Protože technická dokumentace častokrát neuvádí údaj o spotřebě daného zařízení, je problematické navrhnout potřebnou kapacitu například při rozšiřování výroby. Na požadovaná místa jsou specialisté firmy schopni osadit průtokoměry se záznamníky dat, díky čemuž se získá přesný profil spotřeb, časový průběh cyklů linky apod.
Měření vlhkosti vzduchu
Zbytková vlhkost za kompresorem je poměrně vysoká a především v novějších systémech bývá standardem její hodnotu dále snižovat pomocí sušičů vzduchu. Vlhkost v systému má za následek řadu problémů od rezavějících armatur, vzniku vad na výrobcích, zamrzání ve venkovních rozvodech apod. Při podezření na výskyt zbytkové vlhkosti ve vzduchu provádíme měření specializovaným přístrojem, který přesně měří tlakový rosný bod, relativní vlhkost a teplotu stlačeného vzduchu. Tímto způsobem se odhalí problém spojený se sušiči vzduchu, kterým může být nadměrný průtok nebo nefunkční náplň adsorbčního sušiče.
Lokalizace úniků
Úniky vzduchu tvoří poměrně velkou část z celkového objemu vyrobeného tlakového vzduchu. V závislosti na stavu rozvodů se jejich hodnota pohybuje v rozmezí 10-20 % kapacity kompresorovny. Z praxe platí pravidlo, že úniky se vyplatí odstranit do úrovně 5 %, neboť další odstraňování, především malých úniků, již není rentabilní. Při problémech s kapacitou kompresorů se vždy doporučuje nejprve se zaměřit na odstranění úniků, čímž zákazník může získat značnou kapacitu s minimálními náklady.
Aby mohly být úniky efektivně odstraněny, provádíme službu lokalizace úniků, kdy je za pomoci ultrazvukového detektoru procházen celý tlakový rozvod a jednotlivá místa úniku označena a popsána. V místě netěsnosti dochází vlivem turbulentního proudění ke vzniku ultrazvuku, který je zachycen detektorem. Velká část úniků není v hlučném průmyslovém prostředí slyšet pouhým sluchem, proto je třeba použít vhodné vybavení.
Monitoring toku
Soudobým trendem v průmyslovém sektoru je monitoring toku energie a médií s možností jeho detailního vyhodnocení. Pro oblast stlačeného vzduchu se nabízí široké možnosti, jak sledovat efektivitu výroby, kvalitu a množství spotřebovávaného vzduchu a ze získaných dat optimálně řídit provoz kompresorové stanice. Veskom dodává jednotlivá měřidla od průtokoměrů, tlakoměrů, senzorů rosného bodu až po zařízení na detekci olejových par. Tato měřidla lze přímo zapojit do zákazníkova nadřazeného systému MaR. Stejně tak je možné doplnit sondy vyhodnocovací jednotkou se záznamem, kam jsou měřená data ukládána a následně mohou být využita k dalšímu zpracování.
Měření průtoku kapalin
K hodnocení chladivových okruhů využíváme metodu ultrazvukového měření, která je velmi přesná a zároveň je tento způsob neinvazivní, což značně usnadňuje měření. K měření se používají sondy, které se přikládají na vnější stěnu potrubí. Je potřeba pouze najít vhodný rovný úsek, kde nebude docházet k turbulentnímu proudění. Měřit je možné prakticky jakoukoli kapalinu od vody, nemrznoucí směsi s glykoly, oleje nebo třeba mléko. Limitující není ani materiál potrubí a lze měřit na všech běžně používaných potrubích.
Určení tepelného/chladicího výkonu
Při určování chladicího výkonu chladiče nebo naopak tepelného výkonu technologie se využívá kombinace měření průtoku chladicího média a přesného měření teplotní delty mezi vstupem a výstupem média. Následným zjištěním hmotnostního průtoku získáme výpočtem průběh výkonu v čase. Zjištěné hodnoty pak pomáhají optimálnímu návrhu chladicího systému.
Měření izolačního stavu
Při podezření na poruchu elektromotoru bývá častou příčinou problém s vinutím. To může být vlivem stáří, nadměrného zatěžování nebo např. po zásahu bleskem poškozeno. Pokud nejsou přerušeny jednotlivé cívky, bývá problém v izolaci. Zhoršené izolační vlastnosti není často možné odhalit běžnými multimetry. Pomocí analyzátoru je možné proměřit parametry izolace a určit její stav. Mimo měření odporu mezi vinutími a kostrou se vyhodnocují parametry jako poměr dielektrické absorpce DAR nebo polarizační index PI. Touto metodou je možné odhalit možné riziko poruchy ještě předtím, než skutečně nastane.
Analýza elektrické sítě
V elektrické síti se často vyskytuje řada rušivých jevů, s nimiž moderní zařízení mohou mít problémy. Častým příkladem jsou frekvenční měniče, které mohou při výskytu abnormalit hlásit poruchu. Použitím analyzátoru kvality elektrické sítě jsme schopni odhalit problémy v síti, jakými může být přepětí/podpětí, krátkodobé špičky trvající od 10 ms nebo výskyt vyšších harmonických. Zároveň je možné sledovat spotřebu elektrické energie a průběh výkonu daného zařízení. Díky integrovanému záznamníku dat je možné monitorovat síť po dobu několika dnů až týdnů.
Zdroj: komunikační agentura SETEVA
Foto: archiv společnosti Veskom